Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan oruca bir her yıl 10 gün önce başlama. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  oruca bir her yıl 10 gün önce başlama.

  Reklam
  27.09.2010 tarihinde sormuş olduğum oruca neden her yıl bir önceki yıldan önce başlıyoruz soruma verdiğiniz cevapdan dolayı sizlere müteşekkirim.Rambimiz razı olsun.Bildiğiniz gibi hicri takvim peygamberimizin hicretinden sonrs uygulanmaya başlandı.Peygamberimizin H.z.Muhammet Mustafa Sallallahu Eyehhi ve Sellem zamanında'da oruca bir önceki yıldan 10 gün önce başlanıyordu.Bu farklılığın bilimsel ve mavevi sebebini açıklarmısınız.Bu soruyu dindersi hocası 7.sınıfa giden kızıma sormuş. uzun bir cevap olarak istiyormuş.sürçü lisan ettimse beni affedin.hakkınızı helal edin.selam ve dua ile.


  Paylaş
  oruca bir her yıl 10 gün önce başlama. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  oruç hac vb ibadetler
  hicri kameri takvime göre yapılır
  kameri takvimde 1 yıl 354 gün olduğu için
  her sene miladi takvime göre 11 gün önce oruç tutar ve bayram ederiz

  Kur'an'da
  2 bakara 185 Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur'an'ın indirildiği aydır Öyle ise sizden ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah'ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir
  ayetinde orucun Ramazan Ayı'nda tutulması gerektiği belirtilmiştir
  bu ay bazen 28 bazen 29 çeker
  hilal görülemediği zamanlarda da ay 30'a tamamlanır 3. 3
  Alıntı kayıtsız Nickli Üyeden Alıntı
  uzun bir cevap olarak istiyormuş.

  İslam’ın emirleri Müslümanlara Kur'ân-ı Kerim’de ve hadislerde kamerî aylar ile bildirilmiştir. Kur'ân-ı Kerim, mesajlarının tamamını ay takvimi esasına göre indirmiştir. Haccın ne zaman başlayacağı, temel ibadetlerimizden orucun ne zaman başlayacağı, hangi gece veya gündüzlerin diğer gecelerden üstün olduğu veya feyiz ve bereket açısından daha önemli olduğu hep hicrî takvim esasına göre belirlenmiştir.

  Yılla Dünya’nın Güneş çevresinde dolanımı için geçen süre anlatılıyorsa buna şemsî yıl (güneş yılı) denir. Bu süre 365 gün 6 saattir. Şemsî yılı temel olan takvime de miladi takvim denilir. Eğer yıl sözcüğüyle 12 kez dolanım anlatılıyorsa buna da hicrî-kamerî yıl denir. Ay, Dünya çevresinde bir dolanımını 29.5 günde tamamladığına göre bu süre 29.5x12=354 gün eder. Böylece hicrî-kamerî yıl, şemsî yıldan 10.5-11 gün kısadır. Bu yüzden (Hicri yıl miladi yıldan ( 365.2422 - 354.367 =) 10.8752 gün daha kısa olduğundan aylar da bazen 29. bazen de 30 gün çekmektedir.) hicrî-kamerî takvime göre saptanan Ramazan ve Kurban Bayramları şemsî yılın değişik mevsimlerine ve tarihlerine rastlar. Bu dönem 33 yılda bir yinelenir.

  Örneğin; bu yılda (1986) 9 Haziran’da başlayan Ramazan Bayramı 33 yıl sonra aynı tarihine denk gelecektir.

  Sonuç olarak; oruçta, üç yüz altmış beş gün olan şemsî (miladî) takvim değil, üç yüz elli beş gün olan kamerî (hicrî) takvim esas alınmıştır. Orucun her yıl 10 gün önce gelmesi bu iki takvimin farkından kaynaklanır.