Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Babanın çocuklarına beddua etmesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  aliyenur

  Reklam

  Babanın çocuklarına beddua etmesi

  Reklam
  babam sağ iken kardeşlerim babamın suçu olmadığı halde, annem vefat ettikten sonra evlendiği için ağza alınmayacak hakaretlerde bulundular atalığını kabul etmeyip cenazesine de gelmediler çok sonrada mallarının peşine düştüler.babam ölmeden bunlara beddua etti.kardeşlerimin dinimizde yeri nedir? babamın ahı tutar mı?


  Paylaş
  Babanın çocuklarına beddua etmesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Babanız haklıysa ahı tutar.ALLAH(C.C) herşeyin iç yüzünü bilir.Cezaları ya ahirette yada dünyada olacaktır.Dinimizdeki yerlerini biz bilemeyiz. Çünkü her an pişman olup tevbe edebilirler.Etmezlerse şüphesiz ALLAH zalimin zulmunü yanına bırakmaz.Tevbe etmek içinde babanın mezarı başında helallik dilemeli ve ölüye dua edip Yasin okumalı.Yani öldükten sonra bile iyilik etmeli.Selam ve dua ile... 3. 3
  “İslâm’da bedduanın yeri nedir? Haksız bile olsa ana-babanın bedduası tutar mı?”

  Cevap:

  Beddua kelimesi, Farsça “kötü” anlamına gelen bed ile, Arapça “isteme, dileme” anlamına gelen dua sözcüklerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. Bir kimsenin kendisi veya başkası hakkında, “Allah kahretsin, Allah ona lânet etsin, belâsını versin!” gibi sözlerle kötü dilekte bulunmaktır.

  Böyle kötü bir temennide bulunmak hoş karşılanmasa da, zulüm ve haksızlıkla karşılaşan kimsenin bundan bir sorumluğunun bulunmayacağını bildiren bazı âyet ve hadisler vardır.

  Kur’an-ı Kerîm’de şöyle buyurulur:

  “Allah -zulme maruz kalınmadıkça-çirkin sözün açık söylenmesini sevmez.”


  İbn Abbas yukarıdaki âyet için şöyle demiştir:

  “Allah, bir kimsenin başkası aleyhine beddua etmesini sevmez. Ancak zulme uğrayan müstesnadır. Çünkü ona, bu âyetle beddua etmesi konusunda ruhsat verilmiştir. Ancak bununla birlikte, sabretmesi kendisi için daha hayırlıdır.”


  Hz. Peygamber (s.a.v)’in Müslümanlara işkence etmek, İslâm dinine baskı ve şiddet uygulamak isteyen kimi müşriklere beddua ettiğine dair örnekler vardır.

  Nitekim müşriklerin önde gelenlerinden yedi kişi hakkında yaptığı beddua kabul edilmiş ve bu kişilerin hepsi Bedir Savaşı sırasında öldürülmüşlerdi.

  Hicretin 4. yılında Necid bölgesine irşad için gönderilen 70 kadar sahâbenin şehid edildiğini Cebrail (a.s)’den öğrenen Allah’ın elçisi, ertesi sabah namazının ikinci rekâtının rukûundan doğrulunca şöyle beddua etmişti:

  “Allah’ım! Mudar kabilelerini sana havale ediyorum. Onları perişan et! Onların yıllarını Yusuf Peygamber’in kıtlık yılları gibi yap, başlarına darlık getir.”

  Bu beddua okuma, beş vakit namazlarda bir ay süreyle devam etmişti. Ancak daha sonra Hz. Peygamber, Cebrail (a.s)’in uyarısı üzerine bedduayı bırakmıştır.


  Özellikle mazlumun bedduasından sakınmak gerekir.


  Nitekim Allah’ın elçisi,
  Muaz İbn Cebel (r.a)’i Yemen’e vali olarak gönderirken, bazı görevlerini sıralamış, arkasından da “Mazlumun bedduasından sakın! Çünkü onunla Allah arasında perde yoktur.” buyurarak, zulüm ve haksızlık konusunda onu uyarmıştır.

  Ana-babanın çocukları ile ilgili yapacağı duanın kabul edileceği konusunda en yaygın hadis Ebû Hüreyre’den rivayet edilmiştir. Bu hadiste şöyle buyurulur:

  “Üç duanın kabul edileceğinde şek ve şüphe yoktur: Bunlar; mazlumun duası, yolcunun duası ve babanın çocuğu için yapacağı dua.”

  Burada “vâlid” anneyi de içine alır.

  Çünkü Tirmizî, bab başlığını, “Ana-babanın duası hakkında gelen rivayetler” şeklinde koymuştur.

  Diğer yandan bazı rivayetlerde yalnız “da’vetü’l-vâlid (babanın duası)” denilirken, bazılarında yukarıdaki hadisteki gibi “da’vetü’l-vâlid li veledihi (babanın oğlu için duası)” şeklinde, Ahmed İbn Hanbel’de ise üç yerde, “da’vetü’l-vâlidi alâ veledihi (babanın çocuğu aleyhine duası yani beddua etmesi)” şeklinde ifade edilmiştir.


  Sonuç olarak hadis, ana babanın çocukları lehine yapacağı duayı ifade ettiği gibi, yapacakları bedduayı da kapsayacak şekilde nakledilmiştir.
  Diğer yandan bedduanın tutması ve sonucunun ortaya çıkması için beddua edenin önemli bir haksızlığa uğraması da gerekir.

  Üstelik haksızlığa uğrama durumunda bile, sabredip haksızlık yapanı bağışlama İslâm’ın tavsiye ettiği bir ahlaktır.

  Âyette, “Kim sabreder ve bağışlarsa işte bu, büyüklere yaraşır üstün bir davranıştır.” buyurulur.

  Özellikle tasavvuf ilminde, bedduanın tasavvufî ahlâkla bağdaşmadığı belirtilir.

  Nitekim İmam Gazalî, tevekkül ehlinin uyması gereken kurallardan söz ederken, malı çalınan kimsenin bile hırsıza beddua etmekten kaçınması gerektiğini, haksızlık yapana beddua etmek yerine ona acımanın ve ıslahı için Allah’a dua etmenin edebe daha uygun olduğunu belirtmiştir.


  Prof. Dr. Hamdi Döndüren 4. 4
  murat
  Bana babam ALLAH seni kahretain dedi bu dua tutarmi 5. 5
  Tugba
  Ablam 8 evli kaldi ve tekrar evimiE geldi ablama tartistim annemle de tartistim ve babamin ettigi beddua şu sende evlenirsin tekrar bu kapiya girsin inşallah benim bu sana bedduam dedi alllah askina yardimci olun bu beddua kabul olurmu babamin bedduasi ile benim butun hayyallerin suya dustu yardimci olun allah rizasi icin 6. 6
  Kayıtsız Üye
  geç bunları kızım....işine bak..kendi ayakların üzerinde dur...çalış...iş bul....takılma bedduaya...aciz anne babanın evlatlarını koyun gibi güdmeleri için baş vurdukları yöntem....hakkımı helal etmem....sütümü helal etmem...boyun devrilsin...allah seni perişan etsin....gibi sözler söyleyerek evladının manevi duygularını alt üst ederek kul köle olmasını sağlamak...genelde cahil kesimde bu olaylar çok olur......ALLAH ISLAH ETSİN 7. 7
  Kayıtsız Üye
  Hocam babam alkolik ramazanda bile içer bnde çok sinirliyim bize hiç bakmaz içer gezer yatar bi kaç defa bogazndan tuttum açıkçası saldrdim bna beddua etti tutarmi 8. 8
  Baban çok hatalı veya çok yanlış yapıyor olabilir, onun bu yaptıkları seninde hata yapmanı meşru kılmaz. Babana bu yaptığın büyük bir hatadır ve günahtır. Ondan özür dile. Islah olması için çabala, anlat, dua et ve gerekirse ona örnek ol. Senin görevin bu olmalıdır. 9. 9
  Kayıtsız Üye
  Allah yasin okuyup helallik istemekle bağışlamaz çünkü bu bir nevi kul hakkıdır yanan yürekleri yanlız yakanın yanması soğutur Allah ü Ekber her ne kadar babada olsa neticesinde hepimiz kuluz ve kulu Kula bırakır yüce yaratan zalimler için yaşasın cehennembabanın bedduası tutar mı nihat hatipoğlu,  dinimizde babanın yeri,  Babanın bedduası neden tutar,  baba bedduası,  baba bedduasi tutarmi,  haksızlık yapana dua,  baba bedduası hangi durumlarda tutar