Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan anne sütünü kesme Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  mürvet

  Reklam

  anne sütünü kesme

  Reklam
  20 aylık kızımı memeden ayırıyorum dikkat etmem gerekenler nelerdir.


  Paylaş
  anne sütünü kesme Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Buyrun;

  Bebekler 2 yıl tam emzirilmelidir.


  (Bakara Suresi, 2/233): “Anneler, çocuklarını iki tam yıl emzirsinler. Bu, emzirmeyi mükemmel şekliyle uygulamak isteyenler içindir.”

  (Lokman Suresi, 31/14): “Sütten kesilmesi de iki yıl kadar sürer.”

  (Ahkaf Suresi, 46/15): “Çocuğun anne karnında taşınması ve sütten kesilmesi otuz ay sürer.”

  - Alimlerin cumhuruna göre, emzirmenin azami süresi iki yıldır. Ondan sonrasında çocuğa bir faydası yoktur. Emzirmenin süt kardeşliğine etkili olan süresi de iki yıldır.(krş. İbn Kesir, İbn Aşur, Bakara, 2/233. ayetin tefsiri).

  - Bakara, Lokman ve Ahkaf surelerindeki ilgili ayetleri göz önünde bulunduran Abdullah b. Abbas ve daha başka alimler, “asgarî gebelik süresinin altı ay olduğunu” söylemişlerdir.(bk. İbn Kesir, Lokman, 14. ayetin tefsiri).

  - Bir rivayet göre, Hz. Osman (ra) devrinde altı aylıkken doğum yapan bir kadının durumunu Halifeye arz ederler. Hz. Osman, bunun gayr-ı meşru olabileceği üzerinde durur. Abdullah b. Abbas, yukarıdaki ayetleri hatırlatır ve: “Çocuğun anne karnında taşınması ve sütten kesilmesi otuz ay sürdüğüne göre, bundan emzirme süresinin azami süresi olan iki yılı/24 ayı çıkardığımızda, geriye altı ay kalır ki, bu da gebelik süresinin asgarisidir.” diyerek hükmünü açıklar ve kabul görür.(b k. Taberî, Bakara, 233. ayetin tefsiri).sorularlaislam