Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan uzun yıllar kılmadığım namazları kaza namazı olarak kılabilirmiyim Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  uzun yıllar kılmadığım namazları kaza namazı olarak kılabilirmiyim

  Reklam
  uzun yillar kilmadigim namazlari kaza namazi olarak kilabilirmiyim


  Paylaş
  uzun yıllar kılmadığım namazları kaza namazı olarak kılabilirmiyim Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Farz bir namazı vaktinde kılmaya eda, vakti geçtikten sonra kılmaya kaza, bozulan bir namazı tekrar kılmaya da iade denir.

  Bir namaz ya bile bile kasden kılınmayıp kazaya bırakılır veya bir özürden dolayı kazaya kalır. Bir vakit namazı kasdî olarak kılmayıp kazaya bırakmak büyük bir günahtır. Böyle bir hareketten uzak durmalıdır. Bu çeşit bir hatanın işlenmesi durumunda bir an önce kaza edilmeli, borçtan kurtulmalıdır. Çünkü ölümün ne zaman gelip çatacağı belli olmaz. Ölüm gelip de hazırlıksız yakalarsa âhirete borçlu olarak gidilmiş olur.

  Bu şekilde kılınmayan bir namaz her ne kadar kaza edilmekle borçtan kurtulunmuş olunsa da, işlenen günah için ayrıca tevbe istiğfar edip, Allah'tan af dikmek lâzımdır. Bunun için hem kaza, hem de tevbe edilmelidir.

  Unutmak, uyku veya meşru bir mazeretten dolayı vaktinde kılınamayan namazlar da hatırlandığı veya meşru özür geçtikten sonra fazla vakit geçirmeden kaza edilmelidir.

  Bazı özürler vardır ki, bu hallerde kılınmayan namazlar daha sonra kaza edilmezler. Kadınların âdet ve lohusalık hali, beş vakit devam eden sar'a veya cinnet hali bu çeşit özürlerdendir. Zaten âdet gören ve lohusa olan kadının namaz kılması caiz olmayıp haramdır.uzun yıllar namaz,  uzun yıllar kılmadığın namazın kazası,  senelerce kilmadigimiz namazlari