Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan babanın lanet etmesi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  babanın lanet etmesi

  Reklam
  babam ben küçükken en ufak şeylerde bile bana lanet ederdi bizim akrabalarda kızlara pek değer verilmez ama çok da aşağılanmaz ama mesela erkek doğarsa çocuk daha hayırlı oldu derler kız olunca büyüdüğündede pislik yapar deyip (af edrsinz) kız olduğum için bana hiç değer vermezdi ve kendisi hocadır herkes içinde hatırı vardır ... sülalemde tek okuyan benim artık işim var ve evime yararlı olmaya çalışıyorum.. babam beni çok seviyor ve kız çocuğu köütüdür ön yargısı da artık yok çok değişti.. ama şimdi eskiden bana ettiği lanetler den dolayı bunlar beni cehenneme götürür mü.. ?


  Paylaş
  babanın lanet etmesi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Eğer lanetleri hak etmişseniz size uğrar etmemişseniz sahibine döner merak etmeyin.Babanız zamanında yapmış bir hata ama şu an size hayır dua ediyorsa geçmişteki lanetlerin bir önemi yok.Babanızı hep hoş tutun.

  Sual: Bazı hadis-i şeriflerde lanet olsun deniyor. Lanet etmek ne demektir? Kötü anne babanın iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olur mu?
  CEVAP
  Lanet olsun demek, Allah’ın rahmetinden uzak olsun demektir. Lanet etmek, beddua etmek iyi değildir. Çünkü hadis-i şerifte, (Bir kimse lanet edince, lanet edilen buna müstahak değilse, kendine döner) buyurulmuştur. (Beyheki)
  İbni Mübarek hazretleri, çocuğunu şikayet edene, (Çocuğa beddua ettin mi?) dedi. O da, evet deyince, (Çocuğun ahlakını sen bozdun) buyurdu.Hadis-i şeriflerde buyuruluyor ki:
  (Bir babanın duası, ilahi hicaba erişir ve bu hicabı da aşar.) [İbni Mace]
  (Ana-babanın çocuğuna ve mazlumun zalime olan bedduaları, red olmaz.) [Tirmizi](Kendinize, malınıza ve çoluk çocuğunuza beddua etmeyin! Duaların kabul olduğu bir saate rastlar da bedduanız kabul olur.) [Müslim]Kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz. Haksız olarak yapılan beddualar kabul olmaz.Haksız olarak yapılan beddua
  Sual: (Ana-baba, mazlum ve misafirin duası kabul olur) buyuruluyor. Bu insanlar haksız olarak beddua ederlerse yine mi kabul olur?
  CEVAP
  (Ana-baba, mazlum ve misafirin duası kabul olur) demek, (Ana-babanın çocuğuna yaptığı hayır dua, mazlumun [kâfir bile olsa] kendine zulmeden zalime yaptığı beddua, misafirin ev sahibine yaptığı hayır dua kabul olur) demektir. Yoksa misafirin, suçsuz olan ev sahibine yaptığı beddua kabul olmaz.
  Mazlumun, kendine zulmetmeyen birine yaptığı beddua kabul olmaz. Ana-babanın, evladına yaptığı hayır dua kabul olur. Kötü ana-babanın, suçsuz ve iyi olan çocuğuna yaptığı beddua kabul olmaz.Kısacası haksız olarak yapılan beddua kabul olmaz. Beddua etmeye alışmamalıdır! Çünkü hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Kendinize, çocuklarınıza ve mallarınıza beddua etmeyiniz! Duaların kabul olduğu bir vakte rastlar da, bedduanız kabul olur.) [Müslim]

  Sual: Annem, babamdan boşandı. Babam annemi, annem de babamı kastedip (Eğer onunla görüşürsen hakkımı helal etmem, beddua ederim) dediler. Haksız olarak ettikleri beddua geçer mi?
  CEVAP
  Geçmez. Gizli görüşmek lazımdır.

  Sual:
  Babam beddua etti. Sonra öldü. İşim rast gitmiyor, bunun çaresi nedir?
  CEVAP
  Tevbe istiğfara devam etmeli, ölü için hayırlı işler yapmalıdır!

  Sual:
  Bir gencin evlenme teklifini kabul etmedim. Bunun üzerine bana, “Allah belanı versin” dedi. Şimdi sağlığım bozuktur. Acaba, sağlığımın bozulması, gencin bedduasından mıdır? Onunla helalleşmem mi gerekiyor?
  CEVAP
  Evlenme teklifini kabul etmemekle hak geçmez. Haksız olarak yapılan beddualar da geçmez. Helalleşmek gerekmez.

  Lanetli olmak
  Sual: Hadisi-i şerifte, (Fitne çıkarana Allah lanet etsin) buyuruluyor. Lanetli olmak ne demektir? Lanetli olacak iş yapınca, insan İblis gibi lanetli mi olur? Yani bir daha müslüman olmayacak şekilde kâfir mi olur?
  CEVAP
  Hayır. Lanetin birkaç manası vardır. En kötüsü Allah’ın rahmetinden uzak olmak anlamına kullanılır. Lanetli bir iş yapar da, sonra tevbe ederse, Allah’ın rahmetinden uzak kalmaz.
babam bana lanet,  babanın çocuğuna beddua etmesi,  rüyada baba cocuğuna lanet etmesi