Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan kan necasetmi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  bilalunugur

  Reklam

  kan necasetmi

  Reklam
  eğer kan necasetse görmedimiz yerleri kaşıyıp kanarsa mesela kafamızda yara var kaşıyınca kanasa saçımızı yıkamalımız


  Paylaş
  kan necasetmi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Eğer kan avuç içinizden azsa namaza mani değildir.

  Değerli Kardeşimiz;


  Abdest aldıktan sonra kanama olmadığına kesin olarak eminseniz o abdestle namazınızı kılabilirsiniz. Ancak atlet üzerinde kan lekesi görüp nezaman kanadığını bilmiyorsanız tekrar abdest almalısınız. Bu durum sürekli tekrar ettiğine göre her namaz için ayrı abdest alıp kılmanız uygun olur.

  Hanefilerde:

  Kan necaset-i galizeden olup avuç içi kadar bir yerden fazla bir alana yayılmış olursa namaza manidir. Ancak kan avuç içi kadar bir alandan az yere yayılmışsa namaza mani değildir. Eğer atletinizdeki kan izlerinin toplamı avuç içi kadar bir alandan fazla ise namaza mani olur atletin yıkanması gerekir, az ise mani değildir, atletin yıkamasına gerek yoktur.

  Şafiilerdeki kesin görüş şudur:

  Sivilce kanı, pire kanı, sinek pisliği, yara ve yanık yada kokulu (kokusuz) çiçek hastalığından çıkan su (azhar olan görüş) çatlayan damar ve hacamat yerinden akan -az veya çok su- temizdir. Yine azhar olan insan çıkıp ayrıldıktan sonra tekrar ona dönen kanın da temiz olduğudur.

  Yıkanan elbisede necasetin izi kalsa dahi temiz hükmündedir. Görünür halde olan pislikler, izleri (renk, koku ve maddeleri) giderilinceye kadar su ile yıkamakla temiz olurlar. Bir defa yıkamakla tamamen pislik giderilmiş olursa, sahih olan görüşe göre, bir daha yıkanması gerekmez. Eğer pisliğin rengi, bulaştığı yerden kaybolmayacak halde ise, o eşya, kendisinden bembeyaz su akıncaya kadar yıkanır. Yani elbisenin üzerine dökülen su renksiz olarak akıp gidiyorsa o leke temiz kabul edilir. Yıkanığı halde gitmeyen kan lekesi de böyledir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet
kan necasetmi