Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan benim nişanlımla aramızda 18 yaş fark var sizce doğrumu? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  benim nişanlımla aramızda 18 yaş fark var sizce doğrumu?

  Reklam
  benim nişanlımla aramızda 18 yaş fark var sizce doğrumu


  Paylaş
  benim nişanlımla aramızda 18 yaş fark var sizce doğrumu? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Eşlerin yaşça bir birlerinden büyük olmaları evliliğe mani değildir. Özellikle bir iki yaş gibi az bir farklılığın bir sıkıntı olmayacağı kanaatindeyiz.

  Evlenecek eşler arasında yaş bakımından bir denkliğin olması önemlidir. Yirmi yaşındaki genç bir kızın elli-altmış yaşında bir erkekle evlenmesi yaş farkı bakımından birtakım sakıncaları doğurur. Bu meseleye ölçü olacak hususları Peygamberimizin (a.s.m.) hayatında görüyoruz.

  Hz. Fatıma validemiz evlilik çağına gelince, Hz. Ebû Bekir ve Hz. Ömer gelerek onu Resulullahtan (a.s.m.) istediler. Fakat Peygamber Efendimiz (a.s.m.), "Henüz küçüktür" buyurarak nikâha rıza göstermedi. Aynı talep Hz. Ali'den gelince, uygun gördü ve Hz. Fatıma'yı Hz. Ali ile nikahladı. ( Nesei, Nikah:7) Nitekim, o sıralar Hz. Ebû Bekir 51, Hz. Ömer 42 ve Hz. Ali 24 yaşlarında idiler. Hz. Fatıma ise 18 yaş civarında idi.

  Erkekle kadın arasında aşırıya kaçmamak kaydıyla birkaç yaş farkının bulunması uygun görülmektedir. Peygamber Efendimiz (a.s.m.) ile Hz. Ümmü Seleme validemiz arasında birkaç yaş farkı vardı. Peygamberimiz ondan birkaç yaş büyüktü. Bunda bir sakıncanın olmadığını Peygamberimiz (a.s.m.) şöyle dile getirdiler:

  "Bir kadının kendisinden daha yaşlı bir erkekle evlenmesinde bir mahzur yoktur."
  Kadının erkekten yaş bakımından biraz farklı ve küçük olmasının fizyolojik açıklaması da vardır. Kadın erkeğe göre daha çabuk yıpranır, 40-50 yaşlarında menapoza girmektedir. Böylece arada 5-10 senelik bu yaş farkı bu dengesizliğe engel olacaktır.

  Peygamber Efendimiz (sav) evlilik ile ilgili: “Bir kadınla dört nedenle evlenilir: Mal ve Mülkü, Soyu ve sopu, güzelliği ve gösterişi, dindarlığı ve namuslu oluşu.” Buyurur ve sonuna şunu ekler: “Sen dindar olanını tercih et.”

  Dinimize göre evlenilmesi haram olanlar bellidir. Evleneceğimiz kızın bizden büyük olması veya tam tersine bizden küçük olması evlenmeye engel değildir. Burada esas olan kişilerin anlayışı ve uyumudur. Böyle bir evliliğin halk tarafından yadırganması ise çok ta önemli değildir. Yeter ki bizim dinimizi daha iyi yaşayacağımıza ve bir problem teşkil etmeyeceğine kanaatimiz gelmiş olsun.

  Nitekim Peygamberimiz, ilk hanımı ve altı çocuğunun anası olan Hz. Hatice validemizle evlendiğinde hanımı kırk yaşındayken, kendisi yirmi beş yaşındaydı. O zaman Mekke’nin en ileri gelen ve en güzel kızları Peygamberimizle evlenmek için yarışıyorlardı. Demek ki güzellik, yaş, soy sop gibi özelliklerden daha çok din, ibadet, namus ve ahlak güzelliğini ele almalıyız. Çünkü, Ahiretimizi burada kazanacağız.
  Geçici dünya için ebedi hayatımızı mahvetmeyelim. Unutmayalım ki buradaki eşimiz cennette de eşimiz olacak. Aile ise bizi ya cennete ya da cehenneme götürebilir.


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet

 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Cahil insan her zaman cahildir Sunu sakin unutma kardesim 18 yas sorun olmayabilir her insanin bir gen yapisi vardir erkek var 50 sinde yaslanir erkek var 70 inde dimdiktir adam var 60 inda bastona duser ölür adam var 90 inda baston yuzu gormez sagliklidir Kimin ne kadar yasiyacagini Allah bilir ancak geni sulaleden uzun ve saglikli olanlar icin bu gayet normaldir ayni anda yaslanirsiniz belki bu konusanlarin bir cogu 50 ini goremiyecek gorselerde cökmüş bitmis olacak senin esin saglikli zinde olacak ayrica dini bilgisi yerinde olan insan hayatin sadece seks uzerine kurulmadigini bilir colugunuz cocugunuz olur aile olmanin zevkiyle yasar insan nisanlin kendine bakiyorsa sigara alkol yoksa ya da birakir saglikli seyler yaparsa birbirinizi dengelersiniz ha ben az demiyorum tabiki yas farki cok ancak dedigim gibi Allah verir selametini ve sunuda sakin unutma Gen erkegin geni saglamsa belki sen indan once yaslanirsin ben 28 yasindayim dusuncem bu dogru olanda bu bir pedelog olarak gorusumu dikkate al ayrica sen zaten hayatin olgunlugunu ustlenmis bir kizsin kiz var 18 inde daha cocuk kiz var 18 inde 23 25 yas olgunluguna sahip arkadaslar sanal ortam diye lafinin ayarini bilmeyenler var ciddi bir soru sorulmus ciddi cevap verin sizin tutumunuz belkide bir yuva yi engellicek ki yanitiniz olumsuzda olsa yuhhh ohaaa cuss yani edep haya onemli eyer ceddine atana ecdadina deyer veren bir tur evladiysan ona gore davranin selametle 4. 4
  Kayitsiz kardes sen hangi kafayi yasiyorsun bilmiyorum ama yukardaki kardes gayet güzel cevap vermis, yorumuna bakilirsa evli degilsin, böyle "bekara bosamak kolay" sözü geldi aklima.


  benim nişanlımla aramızda 18 yaş fark var sizce doğrumu
  bu soru icin biraz gec kalmissin dogrusu kardesim, nisanlanmadan düsünmen gereken durumlari simdi düsünmen demekki aklinda soru isaretler olusturmus..
  18 yas cok fark cok fazla, simdi anlamayabilirsin ama ilerde farki daha iyi anlicaksin..
  Allah hakkinda hayirlisini nasip etsin..18 yaş farkı,  aramızda 18 yaş var,  18yaş var aramızda,  aramizda 18 yas var,  18 yas fark,  17 yaş farkı,  18 yaş fark