Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Cünup oruç tutmak ne yapar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Cünup oruç tutmak ne yapar

  Reklam
  ben geçen gün masturbasyon yapıp cünup oldum sahura kadar oturdum sonra uyudum sabah kalktığımda 1 saat sonra banyo yaptım orucum kabul olmuşmudur ve ayrıca elbiseye meni deydi birşey olurmu gusülden sonra yıkamasak gusülüm bozulurmu ( ramazan gününde oruçluyken gusül abdesti nasıl alınır ayrıca burundan suyu nereye kadar çekmeliyiz sadece sümkürsek olurmu? )


  Paylaş
  Cünup oruç tutmak ne yapar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  El ile meni getirmek, kendi kendine tatmin olmak (istimna` - mastürbasyon) orucu bozar. Bir gün kaza orucu tutmak gerekir. Ancak oruçlunun uykudayken ihtilam olması orucu bozmaz.


  ...............

  Cünüp olarak oruca başlamak veya oruç tutmak caizdir ve orucu bozmaz. Ancak bir vakit namazı kazaya bırakacak kadar cünüp durmak caiz olmadığından gusül abdesti almak gerekir. Gusül abdesti alırken ağız da yıkanır. Suyu boğazdan akıtmayacak şekilde ağız yıkanmalıdır. Gargara yapmak şart değildir.


  ..............  Oruçluyken masturbasyon yapan kimsenin orucu bozulur. Bunun için tevbe edip bir gün kaza orucu tutmak icab eder. Keffaret orucu tutmak gerekmez.

  Masturbasyonun orucu bozduğu, fakat sadece kaza gerektiği, Hindiyye, Bahr ve Dürr-ül-muhtâr ve diğer fıkıh kitaplarında yazılıdır.

  Farz olduğu halde Ramazan'da kasten oruç tutmamak veya başlanan orucu bozmak haram olup büyük günahtır. Mastürbasyon yapmak, orucu bozarsa da keffareti gerektirmez. Böyle bir davranıştan dolayı tevbe edilmesi ve bozulan orucun gününe gün, kaza edilmesi gerekir. Şu kadar var ki, kefaret gerekmemesi, günahın küçüklüğünü göstermez.

  Sorularla İslamiyet 3. 3
  Kayıtsız Üye
  İftardan sonra mastürbasyon yapılsa. Ertesi gün oruçluyken öğle saatlerinde güsul alınsa oruç kabul olurmu? 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Isısının sonra uyuya kalmışım kalktım Savur geçmiş banyo yapıp oruç tutabilirmiyim 5. 5
  Kayıtsız Üye
  Ben orucken yaptim ama yeni ogrendim orucu bozdugunu ramazandan sonra gunune gun tutmalimiyimcünüp oruc tutmak,  cünüpken oruç kabul olurmu,  cenabet oruc tutmak,  cenabetken oruç tutmak,  cünüp iken tutulan oruç kabul olurmu,  masturbasyon yapıp oruç tutmak,  mastürbasyondan sonra oruc tutulurmu