Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan 3 gün küs olmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  3 gün küs olmak

  Reklam
  hocam dinimizde 3 gündn fazla küs durulmaz ancak bu insan benim kardeşim ve beni sildiği bi daha konuşmak istemediğini söylüyor ve 3 aydırda konuşmuyor ne yapmalıyım?


  Paylaş
  3 gün küs olmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hz. Peygamber'in cennete girmeye sebep olacak işlerden biri olarak haber verdiği sıla-i rahrnin, ayet ve hadislerde namaz, zekat gibi farz ibadetlerle birlikte zikredilmesi, onun ne derece önemli olduğunu göstermektedir. Sıla-i rahimin terkine sebep; bencillik, hırs, küçük çıkarlar, kibir vs. gibi huylardır. Günümüzde baktığımız zaman çoğu kimsenin akrabasına, kardeşine küs olduğu görülür.
  Oysa müslümanın müslümana üç günden fazla küs olmayacağını ne çabuk unuturuz.


  Yakınlarımızla aramızdaki akrabalık bağını kuran Yüce Allah, onlarla dayanışma ve yardımlaşma içinde olmamızı istemekte, sıla-i rahim yapandan razı olacağını, akrabası ile ilişkisini kesenden ise rahmetini keseceğini bildirmektedir. Hz. Peygamber de, kendisi bizzat akrabalarına sıla-i rahimde bulunarak ve birçok hadisiyle Müslümanları buna teşvik ederek, konunun önemini ortaya koymuştur.
  Sıla-i rahimle ilgili ayet ve hadisler, akrabalık hukukunu gözetmede dikkatli olmaları hususunda Müslümanları uyarmakta, aynı zamanda, Müslümanlar arasındaki sevgi-dostluk bağlarının oluşmasına, iyi ilişkileri sürdürmelerine, akrabaların birbirleri ile yardımlaşmalarına ne kadar önem verildiğini göstermektedir. Sıla-i rahim, insanların sevinç ve üzüntülerini paylaşmalarını, dertlerine çare bulmalarını sağlar. Akrabalar ve dostlar arasındaki sevgi ve saygı bağlarını güçlendirir. Ayrıca, hadislerde belirtildiği gibi, insanın rızkının genişlemesine ve ömrünün bereketlenmesine vesile olur.


  O halde, başta anne-babaya olmak üzere, yakın ve uzak akrabaya, dostlara ve ihtiyaç sahibi olan diğer insanlara, imkanımız dahilinde yardımcı olmaya çalışması, Müslüman'ın en önemli görevlerinden biridir. Yine büyüklerimizden uzak akrabalarımızı da öğrenmeliyiz. Çünkü kendisi de, muhtaç duruma düşünce, yine bu insanlardan yardım görecektir. Her Müslüman, en yakınından başlayıp en uzağa varıncaya kadar, akrabalarını ziyarete, onların dertlerini dinlemeye ve ihtiyaçlarını gidermeye çalışmalıdır. Allah (C.C.) cümlemizi iyi ameller yapanlardan eylesin


  Osman Ülkümen


  ---------


  Her kim rızkının bol olmasını ve ecelinin gecikmesini istiyorsa akrabasını görüp gözetsin" (Buhari, Edeb, 12)


  "Ey insanlar, birbirinize selâm verin, akrabanızı gözetin, yemeği yedirin! Geceleyin insanlar uyurken namaz kılın ki
  selâmetle Cennete giresiniz" (Tirmizî, Et'ime, 45)

  " Allah'a ve ahiret gününe iman eden kimse akrabasını görüp gözetsin" (Buharî, İlim, 37; Müslim, İmam, 74-77)

  "Akrabalık, Arş'ta asılıdır. Der ki: "-Beni gözeteni Allah gözetsin; beni terk edeni Allah terk etsin” (Müslim, Birr ve Sıla, 17)

  "Yoksula yapılan sadaka bir sadakadır. Bu sadaka akrabaya yapılmışsa iki sadaka demektir. Biri sadaka, diğeri sıla-i rahimdir ki bu da sadaka sayılır" (Tirmizi, Zekât, 26).


  "İyiliğe benzeri ile karşılık veren kişi, tam anlamıyla akrabasını görüp gözetmiş olmaz.
  Hakiki sıla, kişinin kendisi ile ilgiyi kesenleri görüp gözetmesidir"
  (Buharî, Edeb, 15)


  “Bir su içmekle de olsa sıla-i rahimde bulun. Sıla-i Rahim’in en üstün merhalesi, eziyet etmekten sakınmaktır.” Bihar, c. 74, s. 103

  “Selamla da olsa, dünyada sıla-i rahimde bulununuz.”( Bihar, c. 74, s. 104)
3 gün küs kalmak