Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan bu gunahtan nasıl arınırım Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  bu gunahtan nasıl arınırım

  Reklam
  ben çok kotu bir günah işledim bu günahtan nasıl kurtulacağımı bilemiyorm nolur yardım edin!!!


  Paylaş
  bu gunahtan nasıl arınırım Mumine Forum

 2. 2
  Reklam

  Bir daha günahı tekrarlamamak niyeti ve gayretiyle tevbe etmeye samimi tevbe edin

  Nasuh Tövbesi

  Nasûh Tövbesi Nedir?

  Nasûh, nush kökünden mübalağa kipidir. Çok öğüt veren demektir. Tövbe, çok öğüt verici olarak nitelendirilmiştir. Yani sahibine, günahı bırakmasını öğütle yen, onu günahtan kurtaran sadık bir tövbe ile tövbe ediniz, Allah’a dönünüz demektir. O halde nasûh tövbesi; hemen günahı terk etmek, geçmişte olanlara pişman olmak, gele cekte günah işlememeye karar vermek ve üzerinde bulunan her hakkı sahibine ödemek demektir. (İbnü’l-Kayyım, Medâricü’s-Sâlikîn, Kahire trs, I, 356.)

  Efendimiz (s.a.s.), nasûh tövbesini; “Kulun işlediği günahtan pişmanlık duyması, Allah’a tam rucu’ edip, tıpkı sütün memeye dönmediği gibi, kişinin tekrar günaha dön memesidir.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, 1/446) şeklinde tanımlamıştır.

  Gazalî, nasûh tövbesini tanımlarken şunlara yer vermiştir: “Nasûh tövbesi yapan lar, tövbe edip ölünceye kadar tövbesinde duranlardır. Bunlar geçmişteki eksiklerini tamamlar ve bir daha günaha dönmeyi hatırdan bile geçirmezler, zelle ve sürçmeler müs tesna. İşte tövbede istikamet budur. Günahların sevaplarla değiştirilip hayırlarda müsabaka edenler bu tür tövbe sahipleridir.” (Gazalî, İhyâ, IV, 78.)
günahlarımdan nasıl arınırım,  gunahlarimizdan nasil ariniriz,  günahlarımızdan nasıl arınırız