Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan hayızlı kadının oruç tutması Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  hayızlı kadının oruç tutması

  Reklam
  hayızlı kadının oruç tutması


  Paylaş
  hayızlı kadının oruç tutması Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hayızlı kadının oruç tutmasının hükmü nedir?

  * Namaz kılmak
  * Oruç tutmak
  * Kur'an-ı Kerim okumak
  * Kur'an-ı Kerime el sürmek
  * Kocası ile cinsel ilişkide bulunmak
  * Yasak yerlerine kocasının çıplak dokunması
  * Mescide girmek
  * Kabeyi tavaf etmek

  Kadınlardan hayız ve nifaslı olanlar bu dönemlerinde bazı ibadetlerden muaf tutulmuşlardır. Böyle bir durumda kadın oruç tutmayacak, namaz kılmayacaktır. Ancak bu devre Ramazan'a denk gelirse, tutamadığı gün sayısınca başka zaman tutacaktır. Bir rivayette Muaz (r.a.) şöyle demektedir: “Ben Hz. Aişe (r.a.)'ye hayızlı bir kadının sadece orucu kaza edip, namazı etmediğinin sebebini sordum. O şöyle cevap verdi: “Biz Rasûlullah ile beraber bulunduğumuzda, hayızlı iken sadece orucu kaza etmemizi söyler, namaz hakkında herhangi bir emirde bulunmazdı.”1

  Hayız hâlindeki kadınlar necis (pis) değillerdir. Nifas hâlinde olanlar da böyledir. Bu haller sadece birer hadestir. Yani bâzı dinî mükellefiyetleri ifaya mâni şer'î birer kirlilik hâlidir. Yoksa neces, yani, hakikî pislik hâli asla söz konusu değildir.

  Buhâri,Savm,14;Müslim,Sıyam,21.

  Sorularla İslamiyet Editör 3. 3
  Adetli iken oruç tutulur mu?
  Hanımlar âdetli günlerinde namaz kılmadıkları gibi oruç da tutmazlar. Bugünlerde kılınamayan namazlar daha sonra kaza edilmezken, tutulamayan oruçların Ramazan sonrası kaza edilmesi gerekir. Bu hükmün kaynağı Peygamber Efendimizdir. Muaz (r.a.) anlatıyor: “Ben Hz. Aişe’ye hayızlı bir kadının sadece orucu kaza edip, namazı kaza etmediğinin sebebini sordum. O şöyle cevap verdi: “Biz Resûlullah ile beraber bulunduğumuzda, hayızlı iken sadece orucu kaza etmemizi söyler, namaz hakkında herhangi bir emirde bulunmazdı”. (Buhâri, “Savm”, 14; Müslim, “Sıyam”, 21.) Bu açıdan oruç tutan bir hanım âdet gördüğünü öğrendiği andan itibaren orucu bozulmuş olur. Orucunu akşama kadar sürdürmemesi gerekir. O anda yiyip içebilir.
  alıntı