Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Oruç Bozmayı Mübah Kılan Haller‎ Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Oruç Bozmayı Mübah Kılan Haller‎

  Reklam
  Oruç Bozmayı Mübah Kılan Haller‎


  Paylaş
  Oruç Bozmayı Mübah Kılan Haller‎ Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  1-Hastalık:Hasta olan kimse oruç tuttuğu takdirde hastalığının artacağından veya geç iyileşeceğinden korkarsa,oruç tutmaması veya
  tutmuş ise bozması mübahtır.Tutamadığı günleri sonra kaza eder.

  2-Yolculuk:Sabah yola çıkmaya niyetlenen orucunu yiyebilir.Sabah olduktan sonra yolculuğa niyet ederse,geceden tutmak için niyetlenmiş olduğu orucu yiyemez.Eğer güç değilse,yolculukta oruç tutmak daha eftaldir.”Oruç tutarsanız sizin için daha iyi olur”ayeti bunu ifade etmektedir.Yalnız yolculukta bütün arkadaşları oruçlarını yiyorlarsa ve sofraları da ortaksa,o zaman cemaate uymak için efdal olan,orucu tutmamaktır.

  3-Zorlama: Dediğini yapabilecek bir adam tarafından oruç bozmaya zorlanır,orucu bozmayacağı takdirde kendisini öldüreceği veya başına bir zarar getireceği söylenirse,orucunu bozması caizdir.

  4-Gebelik Ve Emzirme Durumu:Gebe ve emzikli kadın,kendisine veya çocuğuna bir zarar,hastalık geleceğinden korkarsa oruç tutmaz,sonra kaza eder.Başkasının çocuğunu emziriyor olsa da,durum aynıdır.Böyle hallerde korku,ya kendi galip zannıyla,veya bilgili,tecrubeli,adaletli bir müslüman doktorun tavsiyesi ile sabit olur.

  5-Kendini Öldürecek,Aklını Ve Duyularını Bozacak Derecede Bir Açlığa Ve Susuzluğa Yakalanmak:Kendini öldürecek,aklını ve duyularını bozacak derecede bir açlığa ve susuzluğa yakalanan kimse orucunu bozabilir.Bu sayılan özürlerden biriyle orucunu yiyen bir kimse,özürü geçmeden ölürse,bozduğu günlerin keffaretini vasiyet etmesi vacip olmaz.

  6-Oruca Dayanamayacak Derecede Yaşlı Olmak:Günden güne zayıflayan ve dayanma gücü azalan yaşlılar,oruçlarını sonradan kaza edemeyeceklerinden oruç yerine fidye verirler.

  Nafile oruçta davet,ziyafet,misafire de ev sahibine de özürdür.
  Davet verirse veya davet edilirse,nafile orucu yiyip sonra kaza eder.

  Kaynak:Miftâhu’l-İrşâd