Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Oje varken namaz kılmak ve adetliyken oruç tutmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Oje varken namaz kılmak ve adetliyken oruç tutmak

  Reklam
  Oje varken namaz kılmak ve adetliyken oruç tutmak


  Paylaş
  Oje varken namaz kılmak ve adetliyken oruç tutmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Parmakta oje varken namaz kılınabilir. Bunda bir sakınca yok. Ancak eğer oje altına su geçirmiyorsa tırnak üzerinde oje varken alınan abdest geçerli olmaz. Bilindiği üzere kına niteliğinde olmayan tırnak boyaları ve bu çerçevede oje tırnak üzerinde bir tabaka oluşturmakta ve altına su geçirmemektedir. Dolayısıyla abdeste engeldir.

  Ancak abdest esnasında oje temizlenir ve tırnak da yıkanırsa abdestli iken sürülen ojeyle birlikte namaz kılmakta herhangi bir sakınca yoktur.

  Adetli iken oruç tutmaya gelince:

  Son zamanlarda bazı hocalar adetliyken oruç tutmanın caiz olduğunu söylemeye başladılar. Ancak bu görüş yanlıştır. Fıkhi delilleri sağlam ve fıkhen geçerli olan tespite göre adetli iken oruç tutmak, namaz kılmak ve tilavet kastıyla Kur'an okumak caiz değildir. Dua kastıyla Kur'an'dan dua anlamı içeren âyetler okumakta sakınca yoktur. Adetliyken kılınamayan namazların kazası gerekmez ama tutulamayan oruçların kazası gerekir.
namazda dirnak oje yapmak gunahmidir,  adetliyken oruc tutmak,  uzun tırnaklarla namaz kılmak günahmı,  adetliyken oruç tutanlar,  adetliyken oruc tutmak günah mıdır,  öjeyle kuran okumak gunahmıdır