Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan oruç tutarken denize girilirmi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  oruç tutarken denize girilirmi

  Reklam
  oruç tutarken denize girilirmi


  Paylaş
  oruç tutarken denize girilirmi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Müftü Çelik iftarların, sahurların, zekatların, ibadetlerin, Kur’an-ı Kerim’in bolca okunduğu Ramazan ayının her Müslüman’a farz olduğunu belirtti. Ramazan ayının insanların dini hassasiyetlerinin yoğunlaştığı bir ay olduğuna işaret eden Çelik, ”Toplumun yıl boyu kirlenen ciğerlerine manevi havanın daha bir gayretle, daha bir ümitle, canlılıkla çekilerek temizlendiği aydır. Bu ay insanın melekleştiği, iyilik, hayır, paylaşma duygularının ön plana çıktığı bir aydır” diye konuştu.
  Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ramazan ayının yaz dönemine denk geldiğini ve bu doğrultuda sık sık ”Yüzmek, duş almak orucu bozar mı?” sorusuyla karşı karşıya geldiklerini ifade eden Çelik, vücuda su girmediği takdirde denize girmenin orucu bozmayacağını kaydetti. Ancak Ramazan ayının amacına uygun bir şekilde değerlendirilmesi gerektiğini kaydeden Çelik, Ramazan ayının bazı ihtiyaçlara çeki düzen verme ayı olduğunu bildirdi.

  Yüzerken ağza, genze, su kaçırmamak gerektiğini vurgulayan Müftü Çelik, ”Bir deniz uğruna, bir yüzme uğruna oruç ibadetini riske sokmamak gerekiyor. Denizde su yutma ihtimali var. Onu akşamları veya Ramazan ayından sonra da yapabilirsiniz. Cenab-ı Hak’kın böylesine sonsuz sevap verdiği bu ayı harcamamalıyız” dedi.
  Bu konuda oruç tutan insanların daha hassas davranmalarını isteyen Çelik, orucun sadece aç ve susuz kalmak olmadığını, bütün uzuvlara, dil, göz, kulağa da oruç tutturulduğunu, deniz, sahil gibi ortamların ise orucun derecesini düşürdüğünü kaydetti.
  Çelik, oruçluyken duş almak zorunda kalan ve ağzına ya da genzine su kaçmış kişinin o gün orucunu tutması, Ramazan ayından sonra da kazasını yapması gerektiğini söyledi.
  alıntı