Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Babam Vefat Etti Yerine Hacca Gidebilirmiyim Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Babam Vefat Etti Yerine Hacca Gidebilirmiyim

  Reklam
  Ba Bam Vefat Etti Oglu Olarak Babamın Yerine Hacca Gideceğim Daha önce Hic Hac Yapmadım Gidebilirmiyim


  Paylaş
  Babam Vefat Etti Yerine Hacca Gidebilirmiyim Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kendisine hac farz olmadığı halde parası olmadığı için hac yapamamış ve vefat etmiş bir kimsenin hayırına hac yapılabilir. Vefat eden kimsenin yerine hac yapmak için illa miras bırakmış olması gerekmez. Bir evlat anne veya babası için kendi parasından da vekaletten onlar yerine hac yapabilir.

  Kendisine hac farz olduğu halde haccetmeden vefat edenler, hiç olmazsa kendisi yerine vekil olarak haccedilmesini vasiyet etmiş olmalıdır. Bu durumda mirasçıları, bıraktıkları mirasın üçte birinden masraflarını karşılayarak onun yerine vekâleten hacca gitmeli veya emîn bir kimseyi göndermelidirler.

  Vasiyet etmemiş olsa bile, haccını eda etmemiş hac yükümlüsü adına mirasçıları hacceder veya ettirirlerse, yükümlünün hac borcu ödenmiş olur. Şâfiî Mezhebi'ne göre, mirasçıları onun adına bu farîzayı yerine getirmekle yükümlüdürler.


  Bir kimse üzerine hac farz olduğu halde bunu yerine getirmeden önce ölür ve vasıyyette de bulunmazsa günahkâr olur. Bu durumda ölenin varisleri isterlerse onun adına birisini hacca gönderebilirler. Böylece ölüye farz haccını yaptırmış olurlar. Ancak bu işi yapmak, varisler üzerine borç değildir. Çünkü ölünün bu hususta vasiyeti yoktur. Bununla beraber varisler veya varislerden biri kendisinden bağış yaparak ölü adına hac yaptırırsa onu hac borcundan kurtarmış olur. Ölü kendi adına hac yapılmasını vasiyet etmişse, geride bıraktığı malının üçte birinden haccının yaptırılması gerekir. Bu vasiyet varken başkasının teberru yolu ile ölü adına hac yapması veya yaptırması ölü hesabına geçerli olmaz. Haccın mutlaka ölünün geride bıraktığı malının üçte birlik kısmından yapılması şarttır. Ölünün kendi malı varken başkasının harcama yapması sahih olmaz. * * *

  SİEbabamın yerine hac,  ölen babamın yerine hacca gidebilir miyim,  ölen annenin yerine hacca gidebilirmiyim,  annemin yerine hacca gidebilir miyim,  annemin yerine hacca gidebilirmiyim,  babam vefat etti,  babamin adina hicaza gidebilirmiyim