Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Örnegin Yalan Söylemek Kaç Yaşında Günah Olarak Yazılır Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Örnegin Yalan Söylemek Kaç Yaşında Günah Olarak Yazılır

  Reklam
  Ben 15 Yaşında Mükellef Oldum Namaz 15 Yaşında Farz Oluyor Ama örneğin 10 Yaşında Yalan Söylediysek Gıybet Ettiysek Günah Olmaz Mı Ama Günah Olduğunu Biliyoruz Benim Için 15 Yaşından Itibaren Mi Günahlar Yazılıyor Allah Karşıma Kul Hakkıyla Gelmeyin Diyor Kul Hakkıdamı 15 Yaşından Sonra önceki Günahlar Yazılmıyor Mu?////?????????


  Paylaş
  Örnegin Yalan Söylemek Kaç Yaşında Günah Olarak Yazılır Mumine Forum

 2. 2
  Reklam


  Ben 15 Yaşında Mükellef Oldum Namaz 15 Yaşında Farz Oluyor Ama örneğin 10 Yaşında Yalan Söylediysek Gıybet Ettiysek Günah Olmaz Mı Ama Günah Olduğunu Biliyoruz Benim Için 15 Yaşından Itibaren Mi Günahlar Yazılıyor Allah Karşıma Kul Hakkıyla Gelmeyin Diyor Kul Hakkıdamı 15 Yaşından Sonra önceki Günahlar Yazılmıyor Mu?////?????????
  12 yaşında ve 17 yaşında ergenlik çağına girebilen çocuklar var bunların günahları bu yaşlardan itibaren mi yazılmaya başlar yoksa ortak bir yaş var mı?

  İnsanların hayır ile şerri, hak ile bâtılı ayırt edebilmeleri bâliğ olduktan sonra mümkün olduğundan, Rabbimiz mahşerde dünya hayatımızın çocukluk devresinden hesap sormamakta, ancak bâliğ olduktan sonraki günlerimizden başlayarak namaz, oruç gibi ibadet mükellefiyetlerimizi suâl etmekte, böylece dinî mükellefiyetlerimiz bülûğ çağından sonra başlamış olmaktadır.

  Şu kadar var ki bülûğ zamanı tarih olarak kesin değildir. Erkek (12), kız (9) yaşından başlayarak, (15) yaşlarına varıncaya kadar geçen her ay ve günde bülûğa erme hissi teşekkül edebilir. Oğlanda ihtilâm olma, kızda ise ay hâli görme şeklinde kendini gösteren bu beşerî ve cinsî hissin başladığı günden itibaren mükellefiyetlerin her biri ayrı ayrı amel defterine ya “yerine getirdi”, ya da “getirmedi” şeklinde yazılır.

  Çocukta 15 yaşına kadar ihtilam veya adet dönemi olmasa 15 yaşından sonra hükmen buluğ yaşında sayılır.

  Allah insanları değişik yapıda yaratmıştır. Buda mükellefiyet yaşının değişik olmasının bir sebebi olarak gösterilebilir. Ancak ortalamaya tabi tutulduğunda insanlar hemen hemen yakın dönemlerde buluğ yaşına ermektedir.
  Selam ve dua ile...
  Kul hakkıKul hakkı beş türlüdür:
  1- Mali [Parasal]
  2- Nefsi [hayati yönden]
  3- Irzi [Haysiyetle ilgili]
  4- Mahremi [Namusla ilgili]
  5- Dini.1- Mali olan kul hakları:
  Hırsızlık, gasp, aldatarak, yalan söyleyerek mal satmak, sahte para vermek, başkasının malına zarar vermek, yalancı şahitlik, rüşvet almak gibi.Bu haklar için sahibi ile helalleşmek gerekir. Dünyada helalleşmezse, ahirette sevapları ona verilerek helalleştirilecektir. Mal sahibi ölmüş ise, vârisine ödenir. Vârisi yoksa veya mal sahibi bilinmiyorsa, salih bir fakire hediye olarak verilip, sevabı sahibine gönderilir. Salih fakir yoksa, İslamiyet'e hizmet eden hayır kurumlarına, vakıflara verilir. Kendi salih akrabasına, fakir olan ana babalarına, çocuklarına hediye olarak vermesi de, caiz olur. Bunları yapmak imkanını bulamazsa, mal sahibinin ve kendisinin af olunmaları için dua eder. Kâfirin hakkı için de, onunla helalleşmek gerekir. Gönlü alınmazsa, ahirette af olunması, çok güç olur.2- Nefsi, yani hayati günah olan kul hakları:
  Adam öldürmek, bir uzvunu kesmek, sakat bırakmak gibi şeylerdir.Önce tevbe eder. Adam ölmüş ise, velisi ile helalleşmek gerekir. Velisi isterse af eder. İsterse belli bir mal ister. İsterse, mahkemeye verip, hakimden cezalandırılmasını ister. İslamiyet'te kan davası yoktur.3- Irza dokunan kul hakları:
  Dedikodu, iftira, alay, sövmek gibi haysiyetle, şerefle ilgili şeylerdir.

  Tevbe etmek ve helalleşmek lazımdır. Bunlarda vârisleri ile helalleşmek olmaz.4- Mahremi olan kul hakları:
  Başkasının çoluk çocuğuna hıyanet etmek gibi şeylerdir.

  Tevbe ve istiğfar eder. Fitne çıkmak ihtimali yoksa, sahibi ile helalleşir. Fitne ihtimali varsa helalleşmek yerine, ona dua eder ve onun için sadaka verir. Yaptığı ibadetlerin sevaplarını ona bağışlar. Fitne ihtimali olunca, helalleşirken işlediği günahları bildirmeyip, bendeki bütün haklarını af et demekle yetinir.

  5- Dini olan kul hakları:
  Akrabasına ve emri altında olanlara doğru din bilgisi vermeyi terk etmek, insanların din bilgisi öğrenmelerine ve ibadetlerine mani olmak, onlara kâfir, fasık demek. Bid’at çıkarıp veya mevcut bid’atleri savunup Müslümanların yanlış inanmalarına ve yanlış ibadet etmelerine sebep olmak. Açıktan oruç yiyerek veya açıktan başka haram işleyerek kötü örnek olmak. Bu günahlar için de tevbe etmek, hak sahipleri ile helalleşmek gerekir.
  Üzerinde kul hakkı olan buna tevbe için, kul hakkını hemen ödemeli, onunla helalleşmeli, ona iyilik ve dua etmeli. Mal sahibi, hakkı olan ölmüş ise, ona dua, istiğfar edip vârislerine verip ödemeli, bunlara iyilik yapmalıdır. Çocukları, vârisleri bilinmiyorsa, o miktar parayı fakirlere sadaka verip, sevabını hak sahibine bağışlamalıdır.(Sefer-i Ahiret)
  Bir kimseden haksız olarak alınan bir kuruşu, sahibine geri vermek, yüzlerle lira sadakadan kat kat daha sevaptır. Bir kimse, Peygamberlerin yaptığı ibadetleri yapsa, fakat, üzerinde başkasının bir kuruş hakkı bulunsa, bu bir kuruşu ödemedikçe, Cennete giremez.(Mektubat-ı Rabbani c.2, m.66, 87)
  Kıyamet günü, hak sahibi, hakkından vazgeçmezse, bir dank [yarım gram gümüş] hak için, cemaat ile kılınmış, kabul olmuş yediyüz namazı alınıp, hak sahibine verilecektir.(Dürr-ül Muhtar)
  Kul hakkını, Allahü teâlânın hakkından önce ödemek gerekir. Kul hakkı olan günahların affı güç ve azapları daha şiddetlidir. Başkasının hakkını yiyen, hak sahipleri ile helalleşmedikçe affa uğramaz. Yani üzerinde kul veya hayvan hakkı bulunanı Allahü teâlâ affetmez ve bunlar Cehenneme girip, cezalarını çekeceklerdir. (Hadika)

  Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:(Üzerinde kul hakkı olan, ölmeden önce ödeyip helalleşsin! Çünkü ahirette altının, malın değeri olmaz. O gün, hak ödeninceye kadar, kendi sevaplarından alınır, sevapları olmazsa, hak sahibinin günahları buna yüklenir.) [Buhari](Kibri, hıyaneti ve kul borcu olmayan mümin, Cennete girer.) [Nesai](Kul hakkı, müminin aybı, kusurudur.) [Ebu Nuaym]Üzerinde kul hakkı bulunanların ruhları Cennete girmez. Salihlerin ruhları kabirlerine gelerek, cesetlerini ziyaret ederler. Vefat eden müminlerin ruhları gelip, dünyada tanıdıklarını sorarlar.(Feraid-ül-fevaid)


  Üzerinde kul hakkı ile ölen kimse ve Cehennem

  (Müflis, şu kimsedir ki, kıyamette, amel defterinde pek çok namaz, oruç ve zekat sevabı bulunur. Fakat, bazılarına çeşitli yönden zararı dokunmuştur. Sevapları, bu hak sahiplerine verilir. Hakları ödenmeden önce sevapları biterse, hak sahiplerinin günahları, bunun üzerine yükletilip Cehenneme atılır.) [Müslim]İşlenen günahta kul hakkı da varsa, kul hakkını hemen ödemek, onunla helalleşmek, ona iyilik ve dua etmek de gerekir. Kul borcu ile ölürsek, birçok sevabımız hak sahibine verilir, sevabımız kalmazsa, onun günahlarını yüklenmek zorunda kalırız. Şehid olan kimselerin kul borçlarını Allahü teâlâ öder.
 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Bn 10 yaşındayım yalan söylesem günahmı 4. 4
  Yalan söylemenin günah olduğun bilncinde olup söylersen sadece kendini kandırırsın 5. 5
  Buse
  Ben 7 yaşındayken bir iki arkadaşım ile arkadaşımın parasını çalıp harcamıştı.Bunun günahı kac yaşımda olur 6. 6
  ceren
  11-12 yaşındaydım yeni girmiştim ergenliğe yalan söyledim birine kandırdım ama o yalan olduğunu bilmiyor şimdide faceboookdan falan bana ulaş yazdım cevap gelmiyor düzeltmeye çalışıyorum cevap yazmassak düzeltemessem ne yapmam lazım çok pişmanım vıcdan azabı oluyor şuan 14 yaşındayım ne yapmam lazım yardımcı olun 7. 7
  ceren
  bence yazılmaz bende 11 yasındayım yazılırmı 8. 8
  Ergenlik yaş ile değil ihtilam olmakladır ama asgari yaşlar fıkıh kitaplarında kızlar için 9, erkekler için 12 yaştır.kaç yaşından sonra günahlar yazılır,  kul hakkı kaç yaşında başlar,  kaç yaşında günah yazılır,  günahlar kaç yaşında başlar,  günahlarımız kaç yaşından sonra sayılır,  günahlarn kaç yaşından sonra sayılır,  günah kaç yaşında yazılmaya başlar