Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Gusul abdesti alınırken üzerimizde avret yerlerini kapatan bir şeyi giyilmeli midir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Gusul abdesti alınırken üzerimizde avret yerlerini kapatan bir şeyi giyilmeli midir?

  Reklam
  ben özellikle öğrenmek istediğim güsül abdesti alınırken üzerimizde avret yerlerini kapatan bir şeyi giyilmelimidir , giyilen şey ne olmalıdır?
  ben her gusul abdesti aldığım zaman ilk önce normal abdest alıp daha sonra gusul abdesti alıyorum bu şekilde almamın bir sakıncası varmı.?


  Paylaş
  Gusul abdesti alınırken üzerimizde avret yerlerini kapatan bir şeyi giyilmeli midir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ilk sorunu bilemicem kardeşim ama ben önce gusülü alıp sonra namazabdesti alıorum 3. 3
  Gusül Nasıl Alınır?

  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:

  1 - Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te`min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.

  2 - Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.
  Mehmet Dikmen
gusül abdesti alırken ne giyilir,  gusül abdesti alırken nasıl giyinilir,  abdest alırken nasıl giyinilir,  gusül abdesti alırken üzerimizde ne olmalı,  gusül abdesti alınırken ne giyilir,  gusül abdesti alırken üzerimizde,  gusül abdesti alırken avret mahali nasıl yıkanır