Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Gusül ile ilgili bi soru.. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Gusül ile ilgili bi soru..

  Reklam
  Merhabalar.

  Normal abdest (namaz abdesti) aldıktan sonra gusül abdesti alıyorum. niyet edip 3 kere ağıza 3 kere buruna ve sonra tüm vücudu yıkıyorum. Herhangi bi yanlış durum varmı acaba ? Abdestten sonra hep yanlıs aldım diye sorun yapıyorum. Cevaplarınız icin tesekkürler..

  Kandiliniz mubarek olsun..


  Paylaş
  Gusül ile ilgili bi soru.. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  ve aleykumusselam ve rahmetullah kardeşim vesvese yapıyorsun aşağıda nasıl alındığı yazıyor aynen bu şşekilde alıcaksın sana şeytan vesvese yapıyor verdiğim linkleri incele


  Gusül Nasıl Alınır?

  Guslü dar ve geniş zamanda olmak üzere iki türlü almak mümkündür:

  1 - Suyun azlığı, soğukluğu, vaktin müsaadesizliği gibi hallerde, acele olarak yapılan gusülde evvelâ ön ve arka taraftaki kirler giderilir. Sonra üç defa ağıza, üç defa buruna su çekilerek içlerinde kuru yer kalmaması te`min edilir. Bundan sonra da baştan, sağ ve sol omuzlardan dökülen su ile bedenin tamamı yıkanıp ıslatılır. Kuru yer kalmadığı anda, gusül yapılmış olur. Bu, dar ve sıkışık anlarda ve sadece guslün farzları yerine getirilerek yapılan gusüldür.

  2 - Müsait zaman ve mekânda yapılan gusülde ise, yine edeb yerleri yıkandıktan sonra, evvelâ, namaz abdesti gibi güzelce bir abdest alınır. Önce baştan, daha sonra ise sağ ve sol omuzlardan sıra ile üçer defa su dökülür. Her döküşte bedenin tamamı bir güzel ovalanır, mânevî kirlerin yanında maddî kirlerden de temizlenmeye çalışılır. Bu arada vücutta iğne ucu kadar kuru yer kalmamasına itina gösterilir. En sonunda da, kirli suların döküldüğü yere basan ayaklar, son olarak tekrar yıkanıp çıkılır. Guslün her iki halinde de, şart ve farz olanı ağız ve burun içi ile bedenin tamamında kuru yer kalmamasıdır. Bu yapıldıktan sonra, gusül yerine getirilmiş, mânevî ve maddî temizliğe kavuşulmuş olunur.
  Mehmet Dikmen