Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan tarikat sohbeti Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  tarikat sohbeti

  Reklam
  s.a
  tarikat mensubu bir bayanın şeyh in elini öpmesi caizmidir.şeyh sohbet ederken arada perde olmasına gerek varmıdır.


  Paylaş
  tarikat sohbeti Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Ve A.S VE RAHMETULLAHİ VE BEREKATU...


  Kaynak 1;  Âlimin, ana-babanın eli öpülür. Fakat namahrem kadın, bir âlimin elini öpemez.

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:
  (Peygamber efendimiz(s.a.v) erkeklerle müsafeha ederek sözleştikten sonra, kadınlarla da sözleşme yaptı. Kadınların biati yalnız söz ile oldu. Mübarek eli kadınların eline dokunmadı.) [3/.41]


  Tibyan’da Mümtehine suresinin 12. âyetinin açıklamasında deniyor ki:
  Peygamber efendimiz(a.s.m), kendisi ile biat edilirken hiçbir yabancı [namahrem] kadınla müsafeha yapmamıştır. Hazret-i Âişe(r.a) dedi ki:
  (Peygamber efendimizin(s.a.v) kadınlarla biati söz ile idi. Onun eli, hiçbir yabancı kadının eline değmemiştir.) [Müslim]


  Kaynak 2;

  Bir kadın olarak erkeklerin elini öpebilir miyiz? Ya da kimlerin elini öpebilir kimlerinkini öpemeyiz? Mesela yabancı olmakla beraber ihtiyar olan erkeklerin elini öpebilir miyiz?

  Öncelikle el öpme geleneğinin her yönüyle iyi bir davranış olmadığını bilmek gerekir. Bu bir dini tavsiye değil, bir örf meselesidir. Ama yine de babanın ve arada mahremiyet yoksa hocanın ve âlimin eli, onların konumuna saygı olmak üzere öpülebilir. Aralarında mahremiyet bulunan karşı cinsler, birbirlerinin ellerini öpemezler, genel kaide budur. Ancak çok yaşlı kadınların elini, yabancısı da olsa, Erkeklerin sıkabileceğine dair uygulama ve görüşler vardır.(bk. Ibn Hümâm, Fethu'1-Kadîr VNI/98)

  Ama erkek ne kadar yaşlı olursa olsun, yabancısı olan kadınlar, onun elini sıkamaz ve öpemezler. Bûnda elbette hikmetler vardır. Bir defa erkekler yaşlansalar dahî kadınlara karşı gönül ilgileri kesilmez. Halbuki, yaşlı kadınlar öyle değildir. Bundan olacak ki, Kurân-ı Kerim'de kadın için : "Nikâh beklentisi olmayan (yaşlı) kadınların, süslenip kendilerini teşhir etmedikten sonra, (erkeklerin yanında) dışlık(Âlûsî XVNI/216) elbiselerini çıkarmalarında bir günahları olmaz. Ama (yine de çıkarmayıp) iffetli olmaları kendileri için daha iyidir." (K. Nûr (24) 60) denir ve yaşlı kadın, yaşlı olmayandan ayrılırken, yaşlı olan erkek bu konuda yaşlı olmayandan ayrılmaz.

  Böyle olunca:
  1- Çocuklara ve özellikle de kız çocuklarına, rastgele herkesin elini öpme alışkanlığı vermek, övülecek bir şey değildir.
  2- "Müstehât" (arzu duyulabilecek) yaşına gelmiş bir kız kendine nikâhı düşebilecek hiç bir erkeğin elini öpemez.
  3- Kadın, nikâhı kendisine ebediyyen haram olan erkeklerin (kayınpederi, amcası, dayısı, kardeşi, Babası... gibi) elini "fetva" olarak öpebilir, ama Babası dışındakilerin elini öpmemesi daha güzel ve takvâya daha uygun olur.
  4- Kadın bir erkeğin elini sırf ihtiyar olduğu için öpemez ama, ihtiyâr kadınların elini yabancısı olan erkekler bazılarına göre öpebilir, ancak öpmemeleri daha güzel olur.(sorularla islamiyet)

  Soru 2:Perde meselesi?Arada perde olması ihtiyatlıdır.Uygundur.
  Şeyh yan veya arkasını dönüpte bayanlara karşı oturabilir böyle bir durumda göz zinası önlenmiş olur.Hayırlı Günler.
şeyhlerin ellerini kadınların öpmesi,  trikat seyhlerinin kadinlarin elini opmesi,  şeyhlerin eli opulur mu