Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan İslamda kadın - erkek toplu halde oturmak Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  İslamda kadın - erkek toplu halde oturmak

  Reklam
  İslamda kadın - erkek toplu halde oturmanın hükmü nedir? mesela pikniğe gitmek, aynı masada 3-5 bayan, 3-5 bay bir arada oturmak, okul arkadaşları ile birlikte gezmek, yemek yemek... bunların hükmü nedir??? ben şahsen bunları sakıncalı görüyorum ancak arkadaşlarımdan abarttığıma dair tepki alıyorum... ben mi yanlış düşünüyorum??? yardımcı olursanız çok sevinirim. teşekkürler...


  Paylaş
  İslamda kadın - erkek toplu halde oturmak Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Bir kadının, yolculukta, toplantıda, park ve bahçelerde kendine nikah düşen bir erkeğin yanında oturması haram mıdır?

  Bir kadının, erkeğin oturduğu koltuğun yanındaki boş koltuğa oturması haram olmadığı gibi, erkeğin de kadının oturduğu koltuğun yanındaki boş koltuğa oturması haram değildir.

  Ancak, "Yabancı bir erkeğin yanında oturmayacağım, çünkü yolculukta belki uyurum da yanımdaki yolcuya yaslanarak uyumuş olurum, halbuki yabancı bir erkeğe yaslanarak uyumak haramdır." diyerek, yolculuk arkadaşının kadın olmasını talep etmeye her kadının hakkı vardır.

  Aynı şekilde erkekler de erkek yolcu yanında oturmayı ve uyumayı talep edebilirler.

  Bir kadın ne kadar tesettürlü olursa olsun, yanlarında üçüncü bir şahıs yoksa, nikah düşen bir erkekle bir arada baş başa bulunmaları caiz olmaz. Başkaları varsa ve bir ihtiyaç ve zaruret söz konusu ise, aynı mekânda oturur, ihtiyacını gördükten sonra da oradan ayrılır.

  Bu daha çok toplu taşıma araçları, toplantı ve resmi yerler gibi kalabalık ortamlarda söz konusu olabiliyor. Burada da zaten zaruret olmasa, bir iş, alışveriş, hastalık ve yolculuk gibi bir konu bulunmasa ne orada hazır olur ve ne de oturur.

  Hepimizin bildiği bir nokta da şudur: Tesettürlü olan bir hanım tesettürünü sadece giyinmekle değil, aynı zamanda kendi konumunu da muhafaza ederek tesettürün gereklerini yerine getirmiş olur.

  İzzetini, vakarını, iffetini, haya ve ağırbaşlılığını her vesile ile hissettirmeli ki, gerçek mânâda tesettür içinde bulunmuş olsun. Çünkü, “Haya güzeldir, ancak hanımlarda daha güzeldir.” gerçeği, tesettürün haya ile süslenmesini hatırlatmaktadır.

  Park ve bahçelerde karşı cinslerin yan yana oturması ise bir zaruret olmadığı için doğru değildir.


  Sorularla İslamiyet  "Mümin kadınlara da söyle: Gözlerini (harama bakmaktan) korusunlar; namus ve iffetlerini esirgesinler. Görünen kısımları müstesna olmak üzere, zinetlerini teşhir etmesinler. Baş örtülerini, yakalarının üzerine (kadar) örtsünler. Kocaları, babaları, kocalarının babaları, kendi oğulları, kocalarının oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, kendi kadınları (mümin kadınlar), ellerinin altında bulunan (köleleri), erkeklerden, kadına ihtiyacı kalmamış (cinsî güçten düşmüş) hizmetçiler, yahut henüz kadınların gizli kadınlık hususiyetlerinin farkında olmayan çocuklardan başkasına zinetlerini göstermesinler. Gizlemekte oldukları zinetleri anlaşılsın diye, ayaklarını yere vurmasınlar. Ey müminler! Hep birden Allah'a tövbe ediniz ki, kurtuluşa eresiniz." (Nur, 24/31)
 3. 3
  Ortamınız nasıl olur sa olsun erkekler ile yalnız kalmanız veya piknik gibi yerlerde bulunmanız haram.Bir kadın olarak mümine hanım olarak belirtmeniz gerekir duruşunuzun ne olduğunu .kadın erkek karışık oturmak,  islamda beraber oturmak soru cevap,  erkeklerin yaninda yemek yemek gunahmi,  okul gibi kalabalik yerde kadin erkek karisik oturabilir mi,  kadın erkek aynı masada,  islamda oturarak yemek,  İslamda kadın ve erkek toplu halde otura