Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kıyafetin yere sürtmesi namazı bozar mı? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kıyafetin yere sürtmesi namazı bozar mı?

  Reklam
  Elbisenin yere sürtmesi namazı bozar mı?
  Peygamberimiz elbisesi sürten adama yeniden abdest aldırıp namaz kıldırtmış mıdır?


  Paylaş
  Kıyafetin yere sürtmesi namazı bozar mı? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Buyrun;


  Ebu Hureyre (r.a)'den şöyle dediği rivayet olunmuştur: Bir adam eteğini (topuklarının altına kadar sartıkmış bir halde namaz kılarken Resululah (s.a.v)(onu gördü de) kendisine, "Git, abdest al" bu­yurdu. (Adam gidip abdest aldı geldi. (Hz. Peygamber tekrar); "Git abdest al" buyurdu. Bunun üzerine (arada bulunan başka bıradam Hz. Peygamber'e: Ey Allah'ın Resulü, (namaza albestli olarak başladığı halde) bu ada­ma niçin abdest almasını emrediyorsun, sonra da bun(un hikmetin) den bahsetmiyorsun? dedi. (Hz. Peygamber de): "O eteğini (topuklarının altına kadar) sarkıtmış bir halde namaz kılıyordu. Oysa yüce Allah (eteğini topuklarının altına) sarkıtmış olan bir insanın namazını kabul etmez" buyurdu. (Ebu Davud, Libas, 25; Ahmed b. Hambel. IV, 68, V 379.)

  Tercümesini sunduğumuz bu hadis-i şerif, büyüklük duygusu vereceği için topuklardan aşağıya kadar sarkan uzun elbise giymenin haram olduğunu ifade etmektedir. Hz. Peygamber, bu şe­kilde namaz kılmakta olan birini görünce ona abdestini yenilemesini em­retmiştir.

  Bezlü'l-Mechud yazarının dediği gibi, Hz. Peygamber'in o kimseye abdest almasını emretmesi, "Böyle uzun elbise giymenin abdesti bozmasın­dan değil de, abdesti günahlara keffaret olması cihetiyle o kimsenin his­setmiş olduğu büyüklük duygusunun günahına keffaret olması içindir." denilebilir. Bu sözü geçen hadis- i şerifte, Hz. Peygamber'in uzun elbise ile namaz kılan adama abdest almasını emrettiği halde, namazını tekrar kılmasını emretmemesi, uzun elbiseler içerisinde kılınan namazın iadesi gerekmediğine fakat büyüklerime duygusu hissetmesi sebebiye günahkar olduğuna delalet eder.(Sünen-i Ebu Davud Terceme ve Şerhi, Şamil Yayınevi: 14/162-163.)

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet Editör
 3. 3
  nasıl yani anlamadım yani biz yere değen etekle namaz kılarsak günahamı girmiş oluruz????????????????????????? 4. 4
  nasıl yani anlamadım yani biz yere değen etekle namaz kılarsak günahamı girmiş oluruz?
  Sizin namaz kılarken giydiğiniz etek farklı hadiste geçen adamın giydiği elbise farklı.Hadiste geçen uzun elbise büyüklük duygusu yaratcak tipteki elbiselerdir.

  Buyrun;

  Kibirlenerek elbisesini (yürürken) yerde sürüyene, ahiret gününde Allah (rahmet nazariyle) bakmaz (Buharı)
  Hz Ebubekir "Elbisemin bir kısmı yere kadar iniyor, fakat ben onu yere doğru her sarkışında toparlayıp düzeltiyorum" deyince Hz Peygamber; "Sen bunu kibirlenerek yapanlardan değilsin" buyurduyere deyen elbiseler