Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kocanın cebinden para aşırma Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kocanın cebinden para aşırma

  Reklam
  hocam hepsi kızgınlıkla yaz dığım şeylerdi eşimin parası olmasına rahmen en pahalı sigarayı içiyo biz bi kıyma istedik kavga edecekti hocam parasını başkalarına gösteriş olsun diye veriyo 3 çocuğum ve benim rıskımızı hep dışarı dağıtıyor 17 senedir hep böyle sabrettim ama düzelmedi bende çocuklarım elin eline bakmasın diye 100 aşırdım peki hocam benim yaptığım günah kabul ediyorum eşimin yaptığı ne kadar doğru


  Paylaş
  Kocanın cebinden para aşırma Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  böyle eşe yazıklar olsun o sizi geçindirmekle yükümlüdür.Allah ıslah etsin.sizin evinize ,çocuklarınıza yapacağınız iyilikler birer sadakadır ,bu ekmek alma olsa bile.

  bey razı olursa alınabilir, olmazsa alınamaz.

  Burada bir hususa da işarette bulunalım isterseniz.

  Bey, evin ihtiyaçlarını karşılamakla zaten mükelleftir.

  Ne var ki evin beyi evi geçindirme sorumluğunu yerine getirmekte ihmalkâr davranıyor, zaman zaman cebinde imkanı olduğu halde bu mükellefiyetini yerine getirmiyor da hanımefendi, biraz da zorlayarak cebinden habersiz para alıyor, beyin karşılamaya mecbur olduğu ihtiyaçları böyle karşılıyorsa; bunda bir mesuliyet söz konusu olmayabilir. Çünkü bunda beyin yapmaya mecbur olup da ihmal ettiği harcamayı yaptırmak, bir bakıma mükellefiyetini ancak böyle yerine getirtmek vardır.

  Tabii bu, ideal olanı değildir. Arzu edilen odur ki, ne hanım böyle bir zorlamaya gerek duysun, ne de bey bunu duyuracak bir ihmal ve anlayışsızlığa düşsün.

  Belki olması lazım gelen; beyin, ihtiyaçları vaktinde bilmesi, istemeye bile zaman kalmadan gereken miktarı takdim etmesidir.

  Burada dikkate alınacak bir husus da, harcamayı yapan hanımefendinin anlayışıdır. Bazı hanımlar çevrelerinde israflı bir hayatı esas alan komşuları örnek alıyor, gereksiz şeyleri de ihtiyaç haline getirip para yetiştiremez hale bile gelebiliyorlar. Halbuki herkesin ihtiyaç anlayışı imkanına göre olur. Herkes ayağını kendi yorganına göre uzatır. Buna mecburdur da.

  İsraflı harcamaya alışanlar örnek alınmamalı, imkan bakımından kendisinden aşağıda bulunanlar örnek alınmalı, onlara göre çok iyi durumda olduğu düşünülerek hayatından huzur duyup memnun olmalıdır.


  Sorularla İslamiyetkadının eşinden izinsiz para alması caizmi,  eşimin cebinde para,  eşinin cebinden para almak günah mı,  eşinin cebinden para almak günahmı,  babadanpara aldım günah mı,  baba cebinden gizlice para almak,  kocadan gızlı para almak