Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Biberiyenin faydaları nelerdir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  kayıtsız

  Reklam

  Biberiyenin faydaları nelerdir

  Reklam
  biberiyenin faydaları nelerdir


  Paylaş
  Biberiyenin faydaları nelerdir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Biberiye nelere iyi geliyor?  Bu bitkinin Latince adı, Rosmarinus officinalis’dir ve deniz nemi anlamına gelir. Çünkü biberiye genellikle deniz kıyısında yetişir. Biberiye, antik Romalılar tarafından tütsü olarak kullanılırdı ve bir efsaneye göre Hz. İsa bebekken bir biberiye çalılığının altında korunmuştur.

  Romalılar biberiyeyi defin törenlerinde kullanmayı orta çağa kadar sürdürmüşlerdir. Örf ve adetleri gereği cenaze törenlerinde biberiye dallarını tabutun üstüne koyarlardı. Biberiye yağının iltihaplı hastalıkları tedavi ettiğini zannederlerdi. Bir biberiye filizi düğme iliğine konulursa iyi şans getirdiği ve hafızayı güçlendirdiği söylenir.  Biberiye çiçeklerinin neden mavi olduğuna dair efsanevi ve güzel bir hikayesi vardır. Mısır’da kutsal bir ailenin bezgin kızı olan Mary pelerinini biberiyenin beyaz çiçekleri üzerine örtmüş. Mary’nin peleriniyle çiçekler mucizevi olarak değişerek mavi renkte olmuş. Biberiyenin İspanyolca adı romero ya da hacıların bitkisidir. Nebati olarak beyaz çiçek türleri vardır fakat gölgede mavi çiçektirler.  Biberiye nerelerde kullanılıyor?  v Biberiyenin yaprakları, çiçekleri ve yağı kullanılır. Cilt bakımı için de kullanılan biberiye cilde esneklik ve sıkılık verir. Bir litre kadar suya biberiye ve kekik yağı karıştırılıp cilde sürülürse, cildi temizler ve yumuşatır. Ayrıca sivilcelere de iyi gelir.  v 2 bardak suda bir avuç dolusu biberiyeyi 10 dakika kaynattıktan sonra bu suyu banyo ve mutfak temizliğinde mikrop öldürücü bir solüsyon olarak kullanabileceğiniz belirtiliyor.

  v Biberiye pişmiş patateslere ve et yemeklerine lezzet vermek için kullanılırken, biberiye yağı da sebzelere tat vermek için kullanılıyor.

  v Yaprakları soyulduğunda, barbeküye güzel bir koku vermek için biberiye dalları ateşte yakılır.

  Biberiye hangi rahatsızlıklara iyi geliyor?

  v Gargara yapılarak kullanıldığında mikropları öldürücüdür.

  v Biberiye, sindirime faydalıdır, hazmı kolaylaştırır.  v Buz torbası ya da ılık havlulara nazaran, baş ağrıları için çok daha fazla yararlıdır.  v Bağırsak gazlarını ve idrarı söktürür.


  v Yorgunluk, depresyon ve güçsüzlük için birebirdir.  v Damar tıkanıklığının önlenmesinde faydalıdır.

  v Serin havalarda, kan dolaşımını güçlendirir, sindirimi hareketlendirir, üşütme, nezle, soğuk algınlığı belirtileri ve romatizmaya karşın iyi bir tedavi edicidir.

  v Migren ve diğer baş ağrılarını hafifletir. 3. 3
  BİBERİYE FAYDALARI VE ZARARLARI NELERDİR :

  FAYDALARI :

  -Kan dolaşımını hızlandırır.Kılcak damarları açar.
  -Karaciğeri tedavi eden bitkilerin başında gelir.
  -Biberiye yağı,kanser tümörlerinin ve vücuttaki yağ bezelerinin zamanla eriyerek kaybolmasını sağlar.
  -Sinirleri uyarır ve güçlendirir.
  -Mide ve bağırsakları uyarır. Böylece sindirime (özellikle yağlı yiyecek yendiğinde) yardımcı olur.
  -Hazımsızlıktan oluşan gazları söktürür.
  -Safra salgısını artırır.
  -İdrar söktürücüdür.
  -Kadınlarda aybaşını düzene sokar. Gecikmeleri önler. İyi bir adet söktürücüdür.
  -Etkili bir toniktir.

  ZARARLARI :

  Biberiyeyi hamile bayanların kullanmaması gerekir, bunun sebebi içerisindeki oleanolic asitten dolayı düşük riski yaratmasıdır. Yüksek tansiyon rahatsızlığı olanlar içinde tavsiye edilmemektedir. Biberiye yağı oral yolla kullanılmamalıdır, zehirlenmelere yol açabilir.kebabiyenin faydaları