Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Adetli iken ilişkiye girilip hamile kalınırsa hükmü nedir acaba Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Adetli iken ilişkiye girilip hamile kalınırsa hükmü nedir acaba

  Reklam
  adetli iken ilişkiye girilip hamile kalınırsa hükmü nedir acaba


  Paylaş
  Adetli iken ilişkiye girilip hamile kalınırsa hükmü nedir acaba Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  kardeşim hamile kalınmışsa yapabileceği bir şey yok Allah'a sığınıp dua etmekten başka

  Değerli Kardeşimiz;


  Hanefî, Şafiî ve Malikîlere göre, adetli veya lohusa olan eşiyle cinsel ilişkide bulunan erkeğe keffaret cezası gerekmez. Ancak tevbe ve istiğfar etmesi gereklidir.


  Ancak "Karısıyla hayız halinde, adetin ilk günlerinde ilişkide bulunursa bir dinar, son günlerinde bulunursa yarım dinar sadaka verir." (Nesai, Taharet 182, (1, 153) hadisine göre sadaka vermek iyi olur.

  Fıkıh kitaplarında, "Eğer kan kırmızı veya siyah ise bir dinar, sarı ise yarım dinar sadaka vermesi müstehap olur" (Mavsili, el-Ihtiyâr I/28; El-Muhit - Serahsi) denilmektedir.
  sorularla islamiyet
  Önce bunun sağlık açısından, sakıncalı, tıbben mahzurlu, tiksinti ve her iki taraf için de eziyet verici bir iş olduğunu söylemeliyiz.
  "Sana hayızlı ile cimayı soruyorlar. De ki, bu (her iki tarafâ da) eziyet verici bir şeydîr. Onlar âdetli iken onlardan ayrılın ve temizleninceye kadar onlara yaklaşmayın. Iyice temizlendiklerinde Allah`ın size emrettiği yerden onlara gidin. Allah çok tevbe edenleri ve tertemiz`olanları sever." (K. B akara 222)Görüldüğü gibi âdetli karısı ile cinsel ilişkiyi Allah yasaklamıştır ve bu yasağın haram kılma anlamına geldiği söylenmiştir. Her şeye rağmen şeytana uyar ve bu çirkin haramı işlerse, ikisi de isteyerek yapmışsa ikisi de günah işlemiş olur. Ikisinin de pişmanlık duyup tevbe etmesi ve istigfar etmesi gerekir. Hz. Ebûbekir Efendimize birisi bunu sormuş ve: "Istigfar et (bağışlanma dile) ve bir daha da yapma" cevabını almıştır. Biri istemeden diğeri onu zorlayarak yapmışlarsa, sadece zorlayan günahkâr olur. Işin fetvâ açısından hükmü budur. Ancak bir veya yarım dinar (bir dînar, yaklaşık 4.5 gr. altın demektir) sadaka vermesi müstehap (hoş ve daha temizleyici) bir davranış olur. Bunun açıklaması da hadis-i şeriflerden alınarak şöyle yapılır: Bu günah, âdetin ilk günlerinde yapılmışsa bir dînâr, sonlarında ise yarım dînâr verilir. Ya da kan siyah devresinde ise bir, sarı devresinde ise yarım dînâr verilir. Bu da diğeri ile aynı kapıya çıkar.(Mavsili, el-Ihtiyâr I/28.)

  Bu söylediklerimiz elbette asıl cinsel ilişki (cima) için sözkonusudur. Onun dışında ise koca karısından pekçok yolla yararlanabilir .  İslam Fıkhı Ansiklopedisi
 3. 3
  Adetli iken hamile kalınamaz ki kardeşim.Yumurtlama günleri harici hamile kalamazsın. 4. 4
  Adetli iken hamile kalınamaz ki kardeşim.Yumurtlama günleri harici hamile kalamazsın.


  aynen öyle adet döngüsü zaten rahim duvarına yapışarak
  tabaka oluşturan ölü yumurta hücrelerinin ve vs atıkların dışarı atılarak
  rahimin temizlenerek hamileliğe hazırlanma zamanıdır
  bu sebepten döllenme olmadığından adet durumunda hamile kalınmaz
  bu dönemde cinsel ilişki haram kılınmıştır,böyle bir günaha giren
  tövbe istifar ederek sadaka vermesi gerekir.
  konu için eklenen yazıya bakabilirsiniz


  -------------------


  adetli iken cinsel ilişkide bulunmanın kefareti nedir varsa kimlere verilir

  Cevap:

  Bakara Suresi 222. Ayette (Sana, kadınların aybaşı hali hakkında da sorarlar, de ki: "O bir ezadır (rahatsızlıktır)". Aybaşı halinde iken kadınlardan el çekin, temizlenmelerine kadar onlara yaklaşmayın. Temizlendikleri zaman, Allah'ın size buyurduğu yoldan yaklaşın. Allah şüphesiz daima tevbe edenleri sever, temizlenenleri de sever.)


  Hayızlı kadınla cinsel ilişkide bulunmak, haram kılınmıştır.Böyle bir ilişkide bulunan kimsenin bu günahından tövbe ve istiğfar etmesi gerektiği gibi belli bir miktar (ilk günlerdeki ilişki için 4,25 gr., son günlerdeki için bunun yarısı miktarda altın) sadaka vermesi de gerekli görülür. Hayızlı kadının göbekle diz kapağı arasından cinsel amaçla yararlanma da câiz görülmez. Bunun dışındaki yerler ve fiiller içinse herhangi bir sınırlama getirilmemiştir. Hayız kanı kesilen kadın gusletmedikçe cinsel ilişkide bulunamaz. Ancak Hanefîler hayız kanının alışılmış, belirli âdet süresinin sonunda kesilmesinden itibaren bir namaz vakti geçtikten sonra gusül yapılmasa da cinsel ilişkinin câiz olduğu görüşündedir.
  Hayızlı kadınla cinsel ilişkinin dinen yasaklanması kadının beden ve ruh sağlığı açısından da son derece gerekli bir tedbirdir. Bu dönem, kadınların her türlü ruhî gerilime, mikrop ve hastalık kapmaya açık oldukları bir dönemdir.
  (D.İ.B. İLMİHAL)
  Kefaret dinen fakir sayılan kimselere verilir.

  Sakarya il müftülüğü
 5. 5
  İmanlı ve sağlıklı bir insanın yapacağı iş değil Allahın haram kıldığını yapmak ,nasıl kanlı kanlı şehvet olabilir düşüncesi dahi iğrenç bir şey.Bir dirnar veya yarım dinar bu hemen hemen 4,5 gram altına tekabül ediyor bunu verdikten sonra tövbe edip bir daha tekrar etmemek önemli. 6. 6
  kayıtsız üye
  Adetyken hamile kaldım korkuyorum 4haftalik kürtajda günah diyen var napiyim 7. 7
  Adetliyken siz günah işlemişsiniz peki bebeğin ne günahı var kürtaj yapıp öldüreceksiniz 8. 8
  Kayıtsız Üye
  Bebeğiniz dogdumu nasil 9. 9
  Kayıtsız Üye
  Bebeğiniz dogdumu nasıl Su An peki Adetli hamile kalinirsa çok tövbe etmek gerekiradetliyken iliskiye girince gusul gerekirmi,  adetliyken hamile kalınırsa ne olur,  dinen hayızlı iken gebelik olursa,  adetliyken ilişkiye girmek abdest,  adetliken hamile kalinirsa nezaman belli olur,  adetliyken hamile kalinir sa gunah mi,  adetliyken hamile kalinirsa adetten kesilir mi