Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan 9 aylık bebeğimin iştahı hiç yok hatta su bile içmiyor neler yapmalıyım? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  9 aylık bebeğimin iştahı hiç yok hatta su bile içmiyor neler yapmalıyım?

  Reklam
  9 aylık bebeğimin iştahı hiç yok hatta su bile iççmiyor neler yapmalıyım? lütfen önerilerinize ihtiyacım var şimdiden teşekkür edrim...


  Paylaş
  9 aylık bebeğimin iştahı hiç yok hatta su bile içmiyor neler yapmalıyım? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Çocukların ilk 2 yaşta gösterdikleri hızlı gelişim ve değişime, anne-babaların uyum sağlaması bazen güç olmaktadır. Doğumdan sonra anne memesini doyana kadar emen, sonra bol bol uyuyan, ayda 500g ya da daha fazla kilo alan bir bebek 1-2 yaş arasında beslenmeyi reddeden, sürekli hareket eden ve ayda yaklaşık 50g alan bir çocuk durumuna gelir. Çocuğun doğal gelişiminin bir parçası olan bu durum, anne-babaların endişelenmesine yol açabilir. Sonuçta çocuğun beslenmesi başta anne olmak üzere bütün aile bireylerini ilgilendiren bir sorun olur, çocuk için de bazen bir oyun, bazen de bir işkenceye dönüşür . Bu yaşlarda görülen sorunlardan en önemlisi iştahsızlıktır..


  İştahsızlık


  İştahsızlık, annelerin en sık şikayet ettikleri beslenme problemlerinin ilk sırasını alır.


  İştahsızlık sorunu olan bir çocukta kilo almada da sorun varsa,çocuk doktorunuz iştahsızlık yapan hastalıklar grubunu araştırır. Çocuğun kilo alamaması veya kilo kaybetmesi iştahsızlığın altındaki hastalıkları araştırmayı zorunlu kılar.


  Ancak bazen hiçbir organik hastalık olmadan da çocukta geçici kilo problemleri olabilir. Buna doktorunuz muayene ettikten sonra karar verir.


  Eğer çocuğunuzun kilosu yeterli ise ve iştahsızlık var ise, bu durum organik hastalıktan ziyade psikososyal gelişme ile ilgilidir. Bu durumda doktorunuz sizden,çocuğunuzun 3 günlük beslenme listesi ile uyuma ve yemek yeme saatlerini belirten günlük programı konusunda bilgi ister. Beslenme sorunu olan çocuklarda genellikle uyku sorunu da birlikte görülür. İştahsız çocuklar genelde geç yatıp geç kalkan, belirli bir günlük düzeni olmayan çocuklardır.


  Beslenme ve uyku sorunu çocukların %20-30′unda görülür. Uykunun düzene girmesi ile genellikle beslenme sorunu da çözülür. Doktorunuz çocuğun 3 günlük beslenme listesini, protein ve kalori içeriği açısından değerlendirir.


  Çocuğunuza öğün aralarında şeker, çikolata gibi şeyleri yedirmeyiniz, koka kola, hazır meyve suları gibi şekerli içecekleri de içirmeyiniz.


  İştahsız çocukların yemek yemeleri için oyunlar uydurabilirsiniz. Ancak bu oyunlar uzun süreli ve aşırı olmamalıdır.


  Bazen çocuğunuz miktar olarak az yiyordur ama öğünlerdeki besinlerin enerji içeriği çok yüksektir. Bunu size doktorunuz açıklayabilir.


  Çocuğa doğru beslenme davranışı kazandırma açısından doktorunuz sizi bilgilendirir.


  Aile bireyleri arasında uyumun sağlanması için bazen psikolojik destek gerekir.


  Besini soluk borusuna kaçırma
  İlk 3 yaşta çocuklarda çiğneme ve yutma fonksiyonlarının gelişimi tamamlanmamıştır. Bu nedenle besinler yumuşak bir şekilde verilmelidir. Fındık, fıstık, kabak ve ayçiçeği gibi sert ve taneli besinler kolayca soluk borusuna kaçarak boğulmaya yol açabileceği için 3 yaşından önce verilmemelidir.


  Bir önceki yazımız olan 1-2 yaş bebek beslenmesi başlıklı makalemizde 1 kase yogurt kaç ml, 1 yaş bebek beslenme rehberi ve 1 yaş bebek beslenme tablosu hakkında bilgiler verilmektedir.
  alıntıbebegim 9 aylik hiç su içmiyor