Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Bebek Yemek Yemiyor Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Bebek Yemek Yemiyor

  Reklam
  10 aylık bebeğim var.Bugüne kadar hep zorlayarak yemek yedirdim.Yedirmediğimde huzursuz oluyor,yinede yemek yemiyor.Ne yapmalıyım?


  Paylaş
  Bebek Yemek Yemiyor Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Uzmanlar bebeklerin önemli bir çoğunluğunun yemek yerken sorun çıkardığını belirterek "Bebeğiniz yemek yemiyorsa üzüldüğünüzü belli etmeyin.

  Bebeğe zorla asla yemek yedirmeyin ona değişik tatlar sunun. Bebeğinizin peşinden koşarak ona yemek yedirmeye çalışmayın" önerilerinde bulundu.

  Alınan bilgiye göre önceleri iştahlı olan bir bebek daha sonra yemekten soğuyabiliyor. Bebeklerin değişken olduğunu hatırlatan ve katı gıdaya geçiş aşamasının büyük sabır ve hoşgörü istediğini vurgulayan uzmanlar yemek yedirirken şu tavsiyelerde bulundu:

  - Asıl amacınız bebeğinizi bir şekilde doyurmak değil yemek yemeyi sevdirmek olsun. Ona değişik tatlar sunun. Bebekler küçükken ne kadar çok tatla tanışırlarsa o kadar iyidir. Doyduğu zaman hiç ısrar etmeyin. Hemen yedirmeyi kesin.

  - Bebeğinize asla zorla yemek yedirmeyin. Bu aranızdaki ilişkiyi bile zedeleyebilir.

  - Bebeğinizi oyalayarak yedirebilirsiniz. Mesela resimli bir kitaba bakabilirsiniz uçak hangara insin gibi oyunlar oynayabilirsiniz.

  - Bebeğinizin iştahının size rehberlik etmesine izin verin. Tıpkı yetişkinler gibi bebekler de bazen iştahsız bazen de iştahlı olabilirler. Bebeğiniz yemekyemeyi kesinlikle reddediyorsa bir sonraki öğüne kadar bekleyin. Bebekler diş çıkardıklarında boy attıklarında iştahsız olabilirler. Bebeğiniz birkaç günyemek yemiyorsa üzülmeyin. Ertesi gün arayı kapatacaktır.

  - Bebeklerin de bir damak tadı vardır. Bebeğinizi tanıyın ve yemeklerini ona göre hazırlayın. Mesela peynir sevmeyen bir bebeğe yoğurt yedirin. Ancak yemeklerini hazırlarken mutlaka dengeli beslendiğinden emin olun.

  - yemek yemediği zaman üzüldüğünüzü belli etmeyin. Durumu kabullenin. Neşenizden bir şey eksilmesin. İlerde bunu size karşı koz olarak kullanabilir.

  - Bebeğinizin peşinden koşarak ona yemek yedirmeye çalışmayın. Kendisi için yemek yemesi gerektiğini öğrensin. Bebeğinizi gerektiğinde aç bırakmaktan korkmayın.

  - Yemeğini yemeyen bir bebeğe abur cubur vermeyin. Aslında bu tür gıdaları hiçbir zaman vermemelisiniz. Önemli olan onun bir şekilde karnını doyurması değil dengeli beslenmesidir. Aç kalmayan bir bebek yemeğini yemeye hiçbir zaman heveslenmeyecektir. Bebeğiniz acıktığında yemeğini yedirin. Kendi kendine yemek yemesine izin verin."
Bebek Yemek Yemiyorsa