Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan çocuklarda yeme bozukluğu Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  çocuklarda yeme bozukluğu

  Reklam
  çocuklarda yeme bozukluğunun nedenleri korunum yolları


  Paylaş
  çocuklarda yeme bozukluğu Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  10 sene öncesine kadar yeme bozuklukları daha çok ergen ve yetişkinlerde görülürdü. Oysa günümüzde 12 yaşın altındaki çocuklarda da hızla yayılmaya başlamıştır. Bu yaş gurubunda daha çok anoreksiya nervoza ve yeme bağımlılığı görülmesine rağmen bulimia nervoza vakalarına da rastlanmaktadır.
  Yeme bozukluklarının küçük yaşlarda başlamasına:

  • Ailedeki yeme davranışındaki bozukluklar
  • Aile bireylerinin bedenlerinden hoşnut olmaması ve bunu durmadan dile getirmesi
  • Çocuğun yeme davranışına ve bedenine yönelik eleştiri
  • Aile içi şiddet ve ailedeki iletişim problemleri
  • Çocuğun öz güven eksikliği

  gibi faktörler sebep olmaktadır.
  Sağlıksız aile ortamında yetişen çocuklarda yeme bozukluğuna rastlama riski daha yüksektir. Yemeyi reddetme, kendi kendini aç bırakma, bu tacizden kaçabilmek için yok olmaya yönelik geliştirilen bir davranıştır.
  Çocuklar genelde bunun bir problem olduğunun farkında değillerdir. Aileler ise yeme bozukluğunu diyet yapma özentisi ile karıştırıp çocuğu yemesi için zorlayabilirler. Oysa kontrolü hissetme amacı ile yapılan bu davranış için uzman bir psikolog ile görüşülerek çözüm yolu aranmalıdır.
  Çocuklar, özellikle yetiştikleri evde duyguların bastırıldığını görenler, duygularıyla baş etme yöntemi olarak da yeme bozukluklarına yönelebilir. Yeme bağımlılığı olan çocuklar, çoğunlukla yemeği, öfke, üzüntü, yaralanma, yalnızlık, terk edilmişlik, korku ve acı duygularıyla baş etmede kullanırlar. Eğer çocuklar duygularını ifade etmeyi öğrenmezlerse, duygu duruma bağlı yiyen kişiler olurlar.
  Ebeveynler, fiziksel görünüş ve kilo konusuyla fazla ilgililerse, çocuklarda yeme bozukluğu görülme riski artar. Eğer ebeveynler sürekli diyet yapıyor ve vücutlarına karşı hoşnutsuzluklarını belirtiyorlarsa, çocuk, görünüşün çok önemli olduğu mesajını alır. Bazı aileler, çocukta büyürken oluşan kiloyu fazla kiloyla karıştırıp çocuğa diyet yapmaya yönlendirebilirler. Bu hem yanlış hem son derece acımasızcadır.
  Bazı ailelerde kız ve erkek çocuklarına çifte standart uygulanır. Aile, erkek çocuğu büyümesi ve güçlenmesi için yemeye, kız çocuğunu ise güzel ve zarif bir vücudu olması için az yemeye veya tatlı yememeye özendirmeye çalışır. Yine, çocuk, zayıflığın önemli olduğu mesajını alır. Bazı anneler, kızlarına, mutlu olmanın ve eş bulmanın tek yolunun zayıflıktan geçtiği mesajını verir.
  Zaten günümüz toplumunda, toplumun ince olmaya verdiği önem çocuğun büyürken vücudunu kabullenmesini ve sevmesini yeterince zorlaştırırken, ailenin çocuğun görünüşü ile ilgili hoşnutsuzluk belirtmesi ve kilo vermesi için baskı yapması durumu çocuklarda beden imajı bozukluğu ve yeme bozukluğu oluşmasına sebep olabilir.
  Çocuklarda gelişen her türlü yeme bozukluğu için aile tıbbi desteğin yanı sıra mutlaka psikolojik destek alması gereklidir.