Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Biriyle konuşurken nelere dikkat etmeliyiz Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Biriyle konuşurken nelere dikkat etmeliyiz

  Reklam
  birileriyle konuşurken nelere ve nasıl davranacagımıza ne gibi dikkat edebiliriz örnegin bi iş konuşmasında nelere dikkat etmeliyiz


  Paylaş
  Biriyle konuşurken nelere dikkat etmeliyiz Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Başkasıyla Konuşurken nelere dikkat etmeliyiz

  Hayatta en fazla ihtiyaç duyduğumuz, ancak okullarda en az öğretilen iletişim becerilerinden biri de konuşmaktır. Aslında insan doğduğundan bir yıl kadar sonra başkalarını taklit ederek konuşmasını öğrenir ve tüm yaşamı boyunca konuşur. Ancak, konuşmak ve konuşmasını bilmek farklı becerilerdir. Ağzı olan konuşuyor sözü, insanların çoğu kez gerekli gereksiz konuştuğunu ifade etmektedir. Bazı insanlar, çok konuştukları ya da olur olmaz yerde söze girdikleri için geveze, laf ebesi, boşboğaz gibi sıfatlarla tanımlanırlar. Bu tanımlamalar, övgü ifadeleri değildir.

  Konuşmasını bilmek; yerinde ve zamanında konuşmak, konuşmasıyla insanları ilgilendirmek, bilgilendirmek ve etkilemektir. Üstün bir iletişim becerisidir. Toplum içinde insan ilişkilerini sağlıklı ve sürekli kılmak için mutlaka geliştirilmesi gereken bir yetenektir.

  Konuşurken söylediklerinizin bir anlamı ve yararı olup olmadığını sorgulayın. Söylediklerinizin karşınızdaki için ne anlama geldiğini, ona bir yarar sağlayıp sağlayamadığını düşünün. Onun sizi dinlemesi için iyi bir nedeni olmalıdır. Siz onun yerinde olsaydınız, söylediklerinizin sizin için nasıl bir anlam taşıyacağını düşünün.

  Söylediklerinizin orada olmayan bir başkasını çekiştirmeye, dedikoduya doğru gidebileceğini fark ederseniz, durun ve susun. Bu şekilde harcayacağınız zaman ve enerji, sizde ve karşınızdakinde stres, kıskançlık, kızgınlık, kaygı gibi olumsuz duygular yaratmaktan başka bir amaca hizmet etmeyecektir. İşinize bakın, yaşam amaçlarınıza odaklanın. Başkalarını çekiştirmek işi gücü olmayan insanların işidir.

  Konuşmanın temeli (ilk dört harfi) konudur. Hangi konuda konuştuğunuz bilin, bilmediğiniz konuda konuşmayın. Konusuz konuşma boş konuşmadır. Salt konuşmuş olmak için konuşmayın, siz zararlı çıkarsınız. Kontrol edemeyeceğiniz, etkileyemeyeceğiniz, değiştiremeyeceğiniz şeylerden konuşmak da yine çoğu kez boşa zaman ve enerji harcamaktır. Havadan sudan konuşmak bir anlamda budur. Siz istediğiniz kadar konuşun, havalar nasıl olacaksa öyle olacaktır.

  Her söylediğini düşün, ancak her düşündüğünü söyleme deyimi insanların ağzından çıkanı kulağının duyması gerektiğini anlatan, az ve dikkatli konuşmanın önemini vurgulayan özlü bir ifadedir. Mutlaka akılda bulundurulması gerekir.  KONUŞMUŞ OLMAK İÇİN KONUŞMAYIN  Çok konuşan insanlar çoğu kez bilmeyerek karşısındakine duruma göre kendisine karşı da kullanılabilecek malzeme vermektedir. Konuştukça açık veren, adeta batan, kendi zayıf yönlerini ortaya koyan insanları hep görmüşüzdür. Kendisinin ve karşısındakinin zamanını ve enerjisini boşa harcayan bu insanlar, bir taraftan da suçlama, şikayet ve eleştirileriyle olumsuz duygularını beslemekte, bulundukları ortamda stresi artırmaktadırlar. Çok konuşmayı seven insanlar, bir süre sonra, konuşmuş olmak için konuşurken hayal güçlerini de zorlayarak kendilerini söze başladıkları konunun çok dışında kontrol edemeyecekleri kadar farklı ve gerçek dışı konularda konuşurken bulurlar. Bu insanların yakınlarında onların ağzından işlerine yarayacak laflar almak, tuzak kurmalarını kolaylaştıracak bilgiler edinmek isteyenler çokça bulunur.birisiyle konuşurken nelere dikkat etmeliyiz,  biriyle konuşurken nelere dikkat etmeliyiz,  bir başkasıyla konuşurken nelere dikkat edilir,  karşılıklı konuşurken nelere dikkat etmeliyiz