Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Karahindiba Bitkisinin Sağlık Yönüyle Kullanışı Nasıldır. Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Karahindiba Bitkisinin Sağlık Yönüyle Kullanışı Nasıldır.

  Reklam
  Karahindiba Bitkisinin Sağlık Yönüyle Kullanışı Nasıldır.


  Paylaş
  Karahindiba Bitkisinin Sağlık Yönüyle Kullanışı Nasıldır. Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  KARAHİNDİBA
  Sarı kapitulumlu, şemsiyeye benzeyen uçucu papuslu, ro­zet şeklinde toplanmış yapraklı çok senelik otsu bir bitkidir, kökleri acı madde ve inulin taşır. Tonik olarak kullanılır. Mem­leketimizde vardır. Yabani şekilde bütün Avrupada, Hindistan, Çin, Amerika, Kuzey Afrika’da, İran’da da yetişir.
  Kullanılan kısmı: Kök ve yapraklarıdır.
  İÇİNDE BULUNAN BELLİ BAŞLI MADDELER:
  Klorofil, inuline, levuloz, kolin, yağlı asidler, A. B, C vita­minleri, kaisyum, potasyum, demir, magnezyum, fosfor, silis, sodyum, kükürt ve manganez.
  VASIFLARI :
  Bu bitki karaciğerin dostudur. Safra bitkisi adı da verilir. iştah açar, kuvvet verir. Safra kesesi üzerine etki yaparak onu harekete geçirir ve safra kesesini boşaltır. Kan dolaşımını dü­zenler, idrar söktürür.
  KULLANILDIĞI HASTALIKLAR:
  İÇTEN KULLANILIŞI :
  Karaciğer şişkinliğinde, yetersizliğinde, sarılıkta, safra ve böbrek taşlarında, kanlarında fazla kolesterol bulunanlar­da, damar kireçlenmesi veya sertliğinde ve romatizma, üremi, böbrek yetersizliği, kabızlık, varis, hemoroid, kansızlık, za­yıflık, şişmanlık ve skorbüt hastalıklarında kullanılır.
  DIŞTAN KULLANILIŞI:
  Süt gibi beyaz usaresinden siyillere sürülür. Sapları ve yaprakları kaynatılarak elde edilen suyundan göz banyosu ya­pılır ve gözleri temizler.
  İÇTEN KULLANILIŞI :
  Yaprak ve köklerinden bir avuç (50 gram) bir litre suda kaynatılır. İki dakika kaynattıktan sonra 10 dakika demlendi­rilir. Bundan yemeklerden önce olmak üzere günde 3 fincan içilir