Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan sünnet müstehap mendup ve nafile oruçlar Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  sünnet müstehap mendup ve nafile oruçlar

  Reklam
  sünnet müstehap mendup ve nafile oruçlar


  Paylaş
  sünnet müstehap mendup ve nafile oruçlar Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Peygamber Efendimizin Ramazan ayının dışında tutmuş olduğu oruçlar vardır. Bu oruçlar genel anlamıyla nâfile oruçlardır. Yani farz olmayan oruçlardır. Nafile ibadetlere, sünnet, müstehap ve mendup da denir.

  Esas olarak nafile ibadetler, yapıldığı zaman sevap kazanılan, yapılmadığı zaman da bir cezası gerekmeyen şeylerdir.

  Yoksa nafile Türkçede kullanıldığı gibi “gereksiz, faydasız, boş şeyler” anlamında davranışlar değildir.

  Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem, bu anlamda yıl içinde belli aylarda ve günlerde nafile oruçlar tutmuş, tutulmasını tavsiye etmiş, fazilet ve sevabından söz etmiştir. Sahabiler de Resulullah’tan gördükleri biçimde bu oruçları tutmuşlardır. Efendimizin bizzat uygulamaları olduğu ile alakalı pek çok rivayet mevcuttur:

  Enes Radiyallâhu Anh anlatıyor:
  Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem, bazen olurdu bir ay boyu oruç tutmazdı ve o aydan hiç oruç tutmayacağını zannederdik. Bazen de (öylesine ara vermeden) tutardı ki, o aydan hiç bir günü oruçsuz geçirmeyecek zannederdik.
  (Buhari, Savm: 53, Teheccüd: 11; Müslim, Sıyâm: 180; Tirmizî, Savm: 57)

  İbni Abbâs Radiyallâhu Anhümâ anlatıyor:
  Resulullah Sallallâhu Aleyhi Vesellem, Ramazan dışında hiçbir ayı tam olarak oruçlu geçirmedi.” (Buhari, Savm: 53; Müslim, Savm: 178; Nesâi, Savm: 70)
  Mehmet Paksu
mendup ve müstehap arasindaki fark ne,  mendup oruçlar,  sünnet müstehap mendup ve nafile,  müstehap oruçlar,  sünnet müstehap mendup,  sünnet müstehab mendub ve nafile oruçların hangi oruçlardır,  sünnet müstehap