Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Anne çocuklarına Karşı Ayrımcılık Yapabilir Mi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Anne çocuklarına Karşı Ayrımcılık Yapabilir Mi

  Reklam
  Anne çocuklarına Karşı Ayrımcılık Yapabilirmi


  Paylaş
  Anne çocuklarına Karşı Ayrımcılık Yapabilir Mi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  SORU: "Babam hal-i vakti yerinde olan bir Müslümandır. Kendisinin üç oğlu, bir kızı vardır. Çocuklarından birisine, diğerlerine göstermediği ilgiyi göstermektedir. (..) Bu ilgi sadece sevgiyle sınırlı değildir. Diğer çocukları kendilerini üvey evlat gibi hissettikleri için, garip davranışlar içine girmişlerdir. (..) Birden fazla çocuğu olan bir Müslüman; malını onlardan yalnız birine verse, günah işlemiş olur mu?"  CEVAP: Resul-i Ekrem (sav)'in: "-Kimin bir çocuğu olursa ona güzel bir isim koysun ve onu en güzel şekilde terbiye etsin. Büluğa erince de derhal evlendirsin." (1) buyurduğu malumdur. Bu hadis-i şerif'te; çocukların hukuku ile ilgili genel hükümler yer almıştır. Birden fazla çocuğu olan bir mükellefin; onlara hediye veya hibe olarak mal verirken, müsavata (eşitliğe) riayet etmesi gerekir. Hz. Numan b. Beşir (ra)'den rivayet edilen hadis-i şerif'te Resul-i Ekrem (sav)'in: "-Allahu Teala (cc)'dan korkunuz. Çocuklarınızın arasında müsavata riayet ediniz" (2) emrini verdiği malumdur. Hz. Abbas (ra)'dan rivayet edilen başka bir hadis-i şerif'te: "-Ey ashabım!.. Hediye ve hibede çocuklarınızın arasında müsavata riayet ediniz. Ben çocuklardan birisini diğerine tafdil edecek olsaydım, kız çocuklarını tercih ederdim" buyurmuştur. İslam alimleri, bu hadisleri dikkate alarak: "Hibe ve hediye konusunda; çocuklar arasında müsavata riayet etmek müstehaptır" hükmünde icma etmişlerdir. Bir kimse birden fazla çocuğu olduğunda, malını yalnız onlardan birine verirse, günahkar olur. (3) Meselenin özü budur. Birbirimize dua edelim.  (1) Et Tebrizi- Mişkatu'l Mesabih- Dımeşk (Şam):1961 C: 2 Sh: 170.

  (2) Sahih-i Buhari- İst: 1401 C: 3 Sh: 134 Kitabu'l Hibe: 13.

  (3) Şeyh Nizamüddin ve Heyet- Feteva-ı Hindiyye- Beyrut: 1400 C: 5 Sh: 381 3. 3
  Bu konu benim çocukluğumdan beri kabusum oldu . Çocukken hep bir çocugum olucak ikincisini yapmıcam ilkine haksızlık olmasın ben annem gibi davranmak istemiyorum derdim . Büyüdüm evlendim ama geçmişte yaşadıklarım hep peşimden geldi annemin yaptıgı ayrımlar ettiği hakaretler hep kulaklarımda çınladı. Ortanca çocuktum ben suss o ablan sen küçüksün suss o kardeşin sen büyüksün diye diye bitti çocuklugum ben büyükmüyüm yoksa küçükmüyüm anlayamadım yani .
  Bir oğlum oldu kafa yapım hala aynı kaldı ikinciyi istemedim oğluma haksızlık yapıcakmışım gibi 9 yıl böle gitti . Eşim çok istedi bir çocuk daha ama ben yanaşmadım oğlumda çok istemeye başladı . Şimdide olmuyor 8 aydır her ay var diyorum yok olmuyor acaba annem gibi bir anne olucagım içinmi olmuyor diye düşünmüyorda degilimçocuklara karşı ayrımcılık