Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Un çeşitleri hangileridir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Un çeşitleri hangileridir?

  Reklam
  sırası ile, en hafif un çeşitleri hangileridir?
  teşekkürler..


  Paylaş
  Un çeşitleri hangileridir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  un çeşitleri hangileridir?

  TAM BUĞDAY UNU

  Çeşitli elekler vasıtasıyla ayıklanmış ve yıkanıp kurutulmuş BUĞDAY öğütüldükten sonra başka bir işleme tabi olmadan paketlenir.

  YARI KEPEKLİ UN

  Elekler vasıtasıyla ayıklanmış temizlenmiş buğday yıkanıp kurutulduktan sonra öğütme işleminin ardından yine un elkleri vasıtasıyla iri yaprak kepeklerdan ayrıştırılarak elde edilir.

  KEPEKSİZ BUĞDAY UNU

  Temizleme,Yıkama,Kurutma işlemi'nin ardından öğütülen un içerisindeki kepek tamamen ayrıştırılarak elde edilir.

  ARPA UNU

  Temizlenmiş arpa öğütülerek iri yaprak kepeklerinden arındırılır ve paketlenir


  ARPA UNU'NUN FAYDALARI

  Arpa ekmeği yemek veya arpa çorbası içmek; şeker hastalığını iyi eder, kemikleri güçlendirir, kemik zafiyetini, kansızlığı ve halsizliği giderir. Kalbi kuvvetlendirir, düşük tansiyonu yükseltir, mide ve barsak iltihaplarını geçirir. Tuzlu arpa lapası sarılırsa, kireçlenmelere, siyatik ve romatizmaya iyi gelir.

  Arpa çayı; grip, nezle, soğuk algınlığı, pamukçuK, ağız, dil, boğaz, mide, barsak, akciğer, karaciğer, dalak, böbrek, mesane, pankreas, prostat, rahim iltihaplarını iyi eder. Öksürük, boğmacayı, yarım baş ağrısını, kansızlığı, asabi kusmaları, kemik zafiyetini, düşük tansiyonu, romatizmayı, adale ağrısını, damar sertliğini, sıkıntıyı, ishali, kabızlığı giderir. Arpa çayı ayrıca susuzluğu giderir, idrar yolu iltihaplarını geçirir.

  Arpa unu, bal ve sirkeye karıştırılıp yüze maske yapılırsa, yüzdeki çilleri, siyah lekeleri ve sivilceleri izale eder.

  Arpa unu, kına ve sirke ile karıştırılıp, merhem yapılır ve ağrıyan ayaklara ve parmaklara sürülürse ağrıyı dindirir ve cilt mantarlarını geçirir

  NOHUT UN'U

  Elenmiş ayıklanmış nohut fırınlandıktan sonra öğütülerek hazırlanır.


  Özellikle soğuk yemek olarak HUMUS yapılır,genellikle de kahvaltı'da tüketilir.

  MISIR UN'U  MISIR

  Buğdaygillerden gövdesi boğumlu ve kalın, yaprakları şerit biçiminde, boyu yaklaşık 2 m olabilen, erkek çiçekleri tepede salkım durumunda, dişi çiçekleri yaprakla gövde arasında koçan biçiminde olan bir kültür bitkisi


  MISIR UN'U

  Kuru mısır tanelerinin öğütülmesiyle elde edilen un.


  MISIR'IN FAYDALARI

  Mısır lifli bir besindir. Bu yüzden kan şekerinin daha dengeli yükselmesini sağlar ve kabızlığı önler, alınan posa miktarı artıkça koroner kalp hastalığı riski de azalır. İçerdiği yüksek karbonhidrat miktarı sayesinde da enerjinize enerji katar. Mısırda protein, kalsiyum, demir , fosfor, A ve B2 vitaminleri bulunur.

  SOYA UNU

  SOYA

  Uzunluğu 80-100 santime kadar ulaşabilir. Fasülye taneleri 3-5 santim büyüklündeki keseciklerin içinde gelişir ve her keseciğin içinde yaklaşık olarak 2-3 fasülye bulunur. Bu fasülyelerin büyüklük ve şekli farklı olabilir. Örneğin bazı fasülyeler iri bazıları ufaktır. Uzun, yuvarlak ya da oval şekilli olabilirler.

  SOYAUN'nun insan sağlığı üzerindeki etkileri:

  Dünyanın en saygın gıda kurumu olan FDA (ABD Tarım Bakanlığı Gıda ve İlaç Dairesi), 1999 yılında soya ürünlerinin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkileri konusundaki iddiadalar kabul ederek onaylamıştır. Buna göre başta %50 protein içeren yağsız soya unu olmak üzere pek çok soya ürünü kandaki kolesterol seviyesini düşürerek kalp krizi riskini azaltabilir. Kemik erimesini önlemektedir, prostat, göğüs, mide ve hücre kanserlerine yakalanma riskini azaltmaktadır. Buğday unu ile birlikte kullanılan soya unu süte yakın bir PER (protein etki oranı) değeri sağlamaktadır.

  YULAF UNU

  Elenmiş ve temizlenmiş yulaf tanelerinin öğütülmesiyle elde edilir.

  ÇAVDAR UN'U  FAYDASI

  Kan şekerini dengeleyici bir özelliği var. İçeriğinde B2, B6, B12 ve C vitaminleri ile demir, kalsiyum, niasin, folik asit ve çinko bulunan çavdar ekmeğinin lif içeriği de oldukça yüksek.. Yeterli lif alındığında sindirim sisteminin düzenli çalıştığı artık herkesçe biliniyor. Ama çavdar ekmeğinin faydaları bunlarla sınırlı değil.. Vücuttaki toksinleri atmaya, damar sertliğini önlemeye, kolesterolü ve yüksek tansiyonu düşürmeye yardımcı olduğu gibi, kalp krizi riskini azalttığı da biliniyor.

  alıntı 3. 3
  • Buğday unu
  • Çavdar unu
  • Pirinç unu
  • Kestane unu
  • Nohut unu
  • Tang unu (tang: bir çeşit yosun)
  • Karabuğday, soya, patates, ararot, kulkas, meşe palamudu ve tanesiz ürünlerin de unları elde edilebilmeketdir.
un çeşitleri ,  un çeşitleri nelerdir,  un cesitleri,  buğday unu tipleri,  un çeşitleri,  kepekli un çeşitleri,  un çeşi