Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Evde babet yapımı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Evde babet yapımı

  Reklam
  mor babetin yapılışı lütfennn


  Paylaş
  Evde babet yapımı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Babet yapımı

  Malzemeler : 5 numara tığ ve uygun kalınlıkta ve renkte ip.
  Yapılışı : 37 zincir çekerek babetlerimizi yapmaya başlıyoruz. Tığımızın üzerine bir kez ip dolayarak, önce köşelere 2 kez batıp, 37 zincirin etrafını batıp çıkarak yani dolgu ile dolanıyoruz. Bu işlemi 4 tur dönerek tabanımızı tamamlıyoruz.
  5. sıraya başlarken 30-31 tane dolgu yapıp, son ördüğümüz trabzanın üzerine bir zincir çekerek, yükseklik sağlıyoruz ve ayağın ön geniş kızmını oluşturmş oluyoruz. Buradaki 10-15 trabzanı da ip atıp iki kerede çekerek tam genişliği sağlamış oluyoruz. Böylece taban tamamlanmış oluyor.

  Bu işlemden sonra 1 sıra sık iğne yapıyoruz ama dışa batıp çıkarak. Ayak üzerine gelecek olan kısmı oluşturmak için. Hiç arttırma ya da eksiltme yapmadan 4 sıra sık iğne yapmaya devam ediyoruz.

  Sık iğne uygulamamızın burun kısmındaki 15 sık iğneyi her sırada 1 keserek daraltıyoruz. Yanlardan genişlettiğimiz taban hizasına gelince de burun kısmının son işlemini gerçekleştiriyoruz. Tığın üzerine 2 kere ip dolayarak 2 kerede çekiyoruz ve bir zincir tığda beklemeye kalıyor. Bir sık iğne atlayıp yandakine de aynı işlemi yaparak toplamda 11 kez bu işlemi tekrar ediyoruz. Tığımızda bekleyen tüm ilmekleri de tek seferde çekerek burun kısmını kapatıyoruz.
  Bu şekilde tamamladığımız ilk babetimizden sonra ikincisini de aynı şekilde örüp bitiriyoruz. İsteğe göre son sırada renk değiştirmek, babetlerimize sonradan çiçek örüp dikmek suretiyle süslememiz de mümkün.
  Birer tane şerit ve birer tane düğme eklediğimiz babetlerimizi kullanmaya başlayabiliriz.

ev babeti yapımı,  evde babet yapımı,  tıg namaz tu,  mor renkli babet yapımı