Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Tığla patik yapımı hakkında bilgi Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Tığla patik yapımı hakkında bilgi

  Reklam
  tığla patik yapımı hakkında bilgi verirmisiniz?


  Paylaş
  Tığla patik yapımı hakkında bilgi Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Tığ işi babet yapımına geçmeden önce, ölçüleri ile ilgili bilgilerimizi paylaşalım isterseniz. 36-37 zincir ile başladığımızda, 35-36 numara ayağa uygun babet örebiliriz. Ayak numaranıza ve ayak yapınıza göre zincir sayısını arttırıp azaltarak babetlerinizi örmeniz mümkün…

  Malzemeler : 5 numara tığ ve uygun kalınlıkta ve renkte ip.

  Yapılışı : 37 zincir çekerek babetlerimizi yapmaya başlıyoruz. Tığımızın üzerine bir kez ip dolayarak, önce köşelere 2 kez batıp, 37 zincirin etrafını batıp çıkarak yani dolgu ile dolanıyoruz. Bu işlemi 4 tur dönerek tabanımızı tamamlıyoruz.

  5. sıraya başlarken 30-31 tane dolgu yapıp, son ördüğümüz trabzanın üzerine bir zincir çekerek, yükseklik sağlıyoruz ve ayağın ön geniş kızmını oluşturmş oluyoruz. Buradaki 10-15 trabzanı da ip atıp iki kerede çekerek tam genişliği sağlamış oluyoruz. Böylece taban tamamlanmış oluyor.

  Bu işlemden sonra 1 sıra sık iğne yapıyoruz ama dışa batıp çıkarak. Ayak üzerine gelecek olan kısmı oluşturmak için. Hiç arttırma ya da eksiltme yapmadan 4 sıra sık iğne yapmaya devam ediyoruz.  Sık iğne uygulamamızın burun kısmındaki 15 sık iğneyi her sırada 1 keserek daraltıyoruz. Yanlardan genişlettiğimiz taban hizasına gelince de burun kısmının son işlemini gerçekleştiriyoruz. Tığın üzerine 2 kere ip dolayarak 2 kerede çekiyoruz ve bir zincir tığda beklemeye kalıyor. Bir sık iğne atlayıp yandakine de aynı işlemi yaparak toplamda 11 kez bu işlemi tekrar ediyoruz. Tığımızda bekleyen tüm ilmekleri de tek seferde çekerek burun kısmını kapatıyoruz.


  Bu şekilde tamamladığımız ilk babetimizden sonra ikincisini de aynı şekilde örüp bitiriyoruz. İsteğe göre son sırada renk değiştirmek, babetlerimize sonradan çiçek örüp dikmek suretiyle süslememiz de mümkün.

  Birer tane şerit ve birer tane düğme eklediğimiz babetlerimizi kullanmaya başlayabiliriz.

 3. 3
  Kayıtsız Üye
  Çok güzel nasıl yapılır alatırmısız Teşekkürlertığla patik yapımı,  patik kaç numara tığ ile örülür,  tığla patik,  kolay patik yapımı,  ayak numarasina gore patik,  tığla patik modelleri,  tığda patik yapılışı