Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Cenazede Taziye Adabı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Cenazede Taziye Adabı

  Reklam
  ölü olarak dogançocuk için aileye telkin hakkında bilgi verirmisiniz.


  Paylaş
  Cenazede Taziye Adabı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnna Lillâhi Ve İnnâ İleyhi Raciûn Allah acze ve celle sabır ihsan etsin  Taziye Âdabı
  Bir yakını vefat eden mümine taziyede bulunmak İslâm ahlâkındandır. Ancak cenaze sahiplerinin acısını yenilememek için üç günden fazla taziyede bulunmak mekruh sayılmıştır. Diğer yandan cenazenin defninde bulunamayan uzaktaki kimseler üç günden sonra da taziyede bulunabilirler.
  Hz. Peygamber (s.a.s) üç güne kadar yas tutmaya izin vermiş ve şöyle buyurmuştur: "Allah'a ve Ahiret gününe iman eden kadına ölü için üç günden fazla yas tutmak helâl değildir. Ancak kocası için iddet süresi olan dört ay on gün yas tutması müstesnadır" (eş-Şevkânî, Neylü'l-Evtâr, VI, 292).
  Definden önce veya sonra ölüye ağlamak ittifakla caizdir. Ancak sesi yükseltmemek, çirkin sözler söylememek ve ağıt yakmamak gerekir. Çünkü oğlu İbrahim ölünce Hz. Peygamber (s.a.s) de ağlamış, yine kızının oğlu can çekişmekte iken kendisine arzedilince gözlerinden yaşlar boşanmıştır. Sebebi sorulunca da şöyle cevap vermiştir: "Bu, Allah'ın rahmetidir, onu kullarının kalplerine koymuştur. Allah ancak merhametli olan kullarına merhamet eder" (Buharî, Cenâiz, 44; Tevhîd, 25; Müslim, Cenâiz, 12, 106)
taziye adabı,  cenazede taziye,  ölüm ve taziye adabı,  cenazelerde taziye adabi