Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Bebeğim 8,5 aylık ne yedirebilirim hangi oyunlar oynamalıyım zeka gelişimi için Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Bebeğim 8,5 aylık ne yedirebilirim hangi oyunlar oynamalıyım zeka gelişimi için

  Reklam
  zeka gelişimi için hangi oyunlar oynamalıyım bebeğim 8,5 aylık nasıl beslemeliyim


  Paylaş
  Bebeğim 8,5 aylık ne yedirebilirim hangi oyunlar oynamalıyım zeka gelişimi için Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Doğumdan bu yana katettiği yol düşünüldüğünde, bu ay bebeğinizin gelişimi biraz yavaşlamış gibi görünebilir. Ancak bu, öğrenme sürecinin sona erdiği anlamına gelmez. Merak duygusu, bu ay onu fena halde baştan çıkartır. Bu dönemde, yeni başarılarla sizi şaşırtmak yerine, daha önce başladığı becerilerini geliştirir. Örneğin bebeğiniz şimdi, parmakla tutma hareketinde ustalaşmıştır; artık çok ufak bir nesneyi baş ve işaret parmağını kullanarak ustalıkla alabilir. Ayrıca elini, bu uzandığı nesnenin şekline göre ayarlayabilir.

  Bebeğin artan el becerisi ve bilgisi öğrendiklerini yeni durumlara adapte edebilmesini sağlar. Nesneler arasındaki bağlantıları anlamaya çalışır. Örneğin, bir kavanozun kapağını takabilir veya tencerenin kapağını kapayabilir. Ellerinin ilk asimetrik hareketleri bir elinde bir obje tutarken diğeriyle ona vurmasını sağlar. Çok karmaşık yap-bozları beceremese de, örneğin büyük bir delikten küçük bir nesneyi geçirebilir veya iki küp ile blok yapabilir.
  Bebeklerin oyun oynarken bazı heceler söylemesi, onun konuşma hevesini gösterir. Örneğin şişeye "şi" der ve şimdilik bu onun için yeterlidir. Önünüzdeki 2-3 ay boyunca bu heceler artar ancak çocuk 18 aylıktan veya 2 yaşından önce konuşmaz.

  Daha da önemli olan, ona söylediğiniz her şeyi anlıyor olmasıdır. Onunla sık sık konuşun -ona ne yaptığınızı anlatın veya bazı nesnelerin isimlerini söyleyin- çok kısa bir zaman sonra "anne","baba" veya "baş-baş" gibi kelimeleri anlayabilecektir. Bebek ayrıca "dur" veya "baş baş yap" gibi ufak tefek talimatları da artık anlar. Bebeğiniz artık nesnelerin ona görünmedikleri zaman da var olduklarını- başka bir deyişle odadan veya evden çıktığınızda da var olduğunuzu - kavramıştır. Oyuncakları saklama oyunu bu gerçeği algılamasına yardımcı olur.
  Bu yaştaki bebekler aile üyeleriyle ve diğerleriyle bu basit oyunu oynamaya bayılır. Büyük kardeşler, tıpkı yetişkinler gibi oyuncağın nasıl kullanıldığını anlamalarına yardımcı olurlar. Ancak aynı zamanda bebeğin bunu kendi kendine öğrenmesini de engelleyebilirler.

  Evde büyük bir kardeş olsa bile, bebek bu dönemde anne ve babasını yanında ister. Her ne kadar bu yeni özgürlük onu mutlu etse de zamanının çoğunda sizinle oynamak ister. Tüm gün çalışan ebeveynler eve dönüşlerinde bebeğe hem güven, hem de yenilik duygusu getirirler.
  Bebeğin kazandığı bağımsızlığın en büyük göstergesi memeden veya biberondan kopma eğilimidir. Ancak gelecek ay bu eğilimin değişmesi muhtemeldir. Bu istek aşağı yukarı bir yaşında tekrar ortaya çıkar. Bebeğin biberon veya meme emmeyi bırakmaya hazır olup olmadığını çocuk doktorunuzla konuşun.

  Eğer meme veriyorsanız, 9. ayda memeye karşı isteği azalabilir. Ancak yine de emzirmenin verdiği yakınlık duygusunu ister. Sık sık kucağınızda emme pozisyonuna girmek isteyecektir ve bu isteği geri çevrilmemelidir.
  Eğer bebek bu süre içinde biberona karşı isteksizse, bardağa geçmeyi deneyebilirsiniz. Ancak yine de bebeği biberonundan çok erken ayırmayın, biberonu ikinci yaşına kadar kullanabilir. Eninde sonunda sıkılacaktır. Ancak unutmayın ki biberonu kendi kendine kullanabilen bebek emmeyi bırakmada daha çok zorlanır.


  B ay hız meraklısı yaramazın daha da hareketleneceğini göreceksiniz. Muhtemelen deneme-yanılma yolu ile kendi kendine oturma pozisyonunu bulmuştur. Bundan sonra zamanının çoğunu emekleme ve oturmayı denemekle geçirir.

  Bu ay sonunda bebeklerin çoğu ayakta desteksiz durabilir. Hareketli bir bebek ayakta dururken bir yandan da elindeki bir oyuncak ile oynayabilir. Bir çoğu elini kanape veya sehpaya dayayarak ufak ufak dolanmaya başlar. Daha ustalaştığında bir mobilyadan diğerine önce ellerini uzatarak geçmeye çalışacaktır. Yürüteç kullanıyorsa, yürüteç üzerindeyken onu fazla yalnız bırakmayın ve etrafında tehlikeli objeler olmadığından emin olun. Yürüteçteki bir bebeğin yaramazlık yapmak için iki elini birden kullanabilir, ancak kendi başına duran bir bebek, bir eli ile dayandığından sadece tek eliyle ortalığı karıştırabilir.
  Merakı ve hareketliliği arttığından, bebeğin güvenliği artık üzerinde önemle durulması gereken bir konu olmuştur. Tırmanmaya olan içgüdüsel isteği bu dönemde oldukça belirginleşir. Yukarı çıkmak onun için daha kolaydır, ancak aşağı inmesi tehlikeli olabilir. Örneğin bebek, nasıl geri döneceğini bilmeden emekleyerek merdiveni rahatlıkla çıkar. Kapıları bir süre kapatarak ve kilitleyerek, merdivenleri çıkmasını engelleyebilirsiniz.
  Çekmeceli sehpalar da yine onun tırmanma isteğini körükler. Muhtemelen bu çekmeceleri açarak sehpanın tepesine çıkabileceğini, oradan da koltuğa geçebileceğini kestirebilir. Tekrar yere inmesi onun için oldukça zor bir iş olduğundan bir süre için çekmeceleri kilitli ya da bantlı tumanız gerekebilir. Evinizde ecza dolabı yere yakınsa yerini değiştirmek için daha fazla beklemeyin.
  Mutfak muhtemel tehlikeleri barındıran başka bir bölgedir, çünkü mutfakta kesici aletler, elektrikli eşyalar veya temizlik malzemeleri bulunabilir. Kuru fasulye veya bezelye gibi size zararsız gözüken gıdalar bebeğiniz için tehlikeli olabilir- burnuna veya boğazına kaçabilir.


  Evdeki bitkiler de bebeklerin ulaşamayacağı yerlere konulmalıdır. Üzerine devrilmesi bir yana, içlerindeki bitkiler de zehirli olabilir. Evdeki diğer potansiyel tehlikeleri görmeye çalışın ve ortadan kaldırın.
  Bebekleri uyarmak bazen size zor gelebilir, çünkü bebekler ara sıra bu ikazları dinlemeyip, kontrollerini kaybedebilirler. Bu gibi zamanlarda konuşarak bebeğinizi eğitmeye çalışın.


  9.AY DÖNÜM NOKTALARI


  SOSYAL

  Oyun oynarken ailesinin yanında olmak ister.
  Belli bir oyuncağı benimser.
  Diğer çocuklara karşı duyarlı olabilir; mesela onlar ağladığında o da ağlar.
  Kendini ve sahip olduğu şeyleri korumak ister.
  İnsanların genel ruh hallerini anlar ve ona göre davranır.


  FİZİKSEL


  .Öksürük ve hapşırıkları taklit eder.
  Seyirciler karşısında numaralarını gösterir.
  .El çırpar ve nesneleri birbirine çarpar.
  İki eline birer oyuncak alıp, ikisini de kontrol eder.
  Büyük nesneleri her iki eliyle, küçük objeleri parmaklarıyla kavrar.
  Bir yere dayanarak ayakta durabilir.
  .Bir eli doluyken emekleyebilir.
  Emeklerken kendi etrafında geriye dönebilir.
  .Tırmanabilir.


  ZİHİNSEL


  Sakladığınızı gördüğü bir nesneyi bulur.
  .Aynı oyunun tekrarından sıkılır.
  .Bir önceki gün oynanan oyunu hatırlar.
  Basit direktifleri uygular.
  Dikey alanları algılar ve yüksekten korkar.


  9 aylık bebeğin beslenmesi ve bakımı  Beslenme:


  Artık katı gıdalar bebeğin günlük öğünlerinde daha fazla yer alacak, aldığı anne sütü veya mama miktarı giderek azalacaktır.

  Bebek, 1 yaş dolana kadar inek sütü almamalıdır.

  Yeni bir gıda denerken, az miktarda başlayın, giderek arttırın.

  Her defada tek bir çeşit ekleyin.

  Gıda allerjisi kusma, ishal veya döküntü olarak bulgu verebilir.

  Bebeği keyfi yerindeyken besleyin, gıdayı daha iyi kabul edecektir.

  Eğer birşeyi yemek istemiyorsa, ısrarcı olmayın, bir süre sonra tekrar deneyin.

  İçecekler için bardak veya fincan denemeye başlayın.

  Domates, yumurta akı, portakal suyu gibi gıdalar allerji riski yüksek olduğundan 1 yaş dolana dek verilmemelidir.

  Farklı gıdalar aldıkça, bebeğin kakasının değiştiğini, hatta yediğinin renginde kaka yaptığını görebilirsiniz, korkmayın.

  Dişler:
  Bebeğin ilk dişleri 3 ay- 13 ay arasında çıkabilir.

  Genellikle önce, alt ön kesiciler, sonra da üst ön kesiciler çıkar.

  Bazı bebekler diş çıkarma sırasında huzursuz, keyifsiz olur, elini ağzına götürür , sürekli, birşeyler emmek ister.

  Diş çıkmak üzereyken damak kırmızı ve ağrılı olabilir.

  Yüksek ateş veya kusma varsa, diş çıkarma ile ilişkili olduğunu düşünmeyin, doktorunuza başvurun.

  Diş çıkaran bebeği nasıl rahatlatabiliriz?

  Çiğnemesi için sert,temiz, soğuk objeler verebilirsiniz.

  Diş çıkarma halkaları, oyuncakları veya donmuş bir emzik kullanabilirsiniz.

  Çok huzursuzsa, ağrı kesici gerekebilir.

  Diş bakımı için neler yapmalısınız?

  İlk dişin çıkmasıyla diş bakımı başlar. Dişleri temiz bir gazlı bezi ıslatarak silmelisiniz.
  Eğer bebek yatakta biberon almak istiyorsa, sadece su dolu bir biberona izin verin. Mama, meyve suyu veya şeker içeren herhangi bir içecek diş çürüğüne neden olur.
  Uyku:
  Artık bebek 12 saati gece olmak üzere toplam 14 saat kadar uyur.

  Diş çıkarma gece ağlamalarına neden olabilir.

  Sizden ayrılmak istemediği için, uyku saatinde itiraz edebilir.

  Uyku saati için rutin bir program uygulamaya başlayabilirsiniz.

  Sevdiği bir oyuncak veya battaniye sizden ayrılmasını kolylaştırır.

  Eğer sallayarak uyutursanız kendi başına uykuya dalmayı öğrenemez.

  Gelişim: Bebek neler yapabilir?
  Dönebilir.

  Destekle oturur.

  Destekle oturtulduğunda ,elleri ile kendini destekleyebilir.

  Cisimlere uzanıp alabilir.

  Sese döner.

  Yabancılardan korkmaya başlayabilir.

  Heceler söyleyebilir.

  ' Hayır' ın anlamını öğrenir.

  Eline aldığı oyuncağı diğer ele geçirebilir.

  Gelişimi desteklemek için siz neler yapabilirsiniz?
  Bebeğe gülümseyin, gözlerinin içine bakın.

  Onunla oyunlar oynayın.

  Değişik sesler dinletin.

  Bakması için parlak renkli oyuncak ve objeler gösterin

  Yürüyüşe, markete, ziyaretlere götürün, farklı ortamlarda bulunmasını sağlayın.

  Destekle oturmasına yardım edin.

  Güvenlik:
  Bebeğiniz artık kendi gücüyle hareket ediyor, dönebiliyor, oturmaya çalışıyor. Eline geçen herşeyi ağzına götürerek inceliyor. Kazaları önlemek için daha dikkatli olmalısınız.

  Kısa mesafe gidecek bile olsanız, bebeği araba koltuğuna sabitleyin.

  Bebeği mama sandalyesine oturttuğunuzda, mutlaka emniyet kemerini bağlayın.

  Yürüteçler güvenli ve yararlı değildir, yürüteç kullanmayın.

  Bebek yatağında şilteyi mümkün olan en alt seviyeye indirin.

  Sıcak içecek, mum, sigara, ütü gibi sıcak nesneleri bebekten uzak tutun.

  Bebeğin yanında sigara içmeyin.

  Priz kapakları kullanın.

  Elektrik kablolarını saklayın.

  Bebeğe balon vermeyin. ( Balonlar en fazla ölüme yol açan oyuncaklardır! )

  İlaçları bebeğin ulaşamayacağı yerlerde, kilit altında bulundurun. Bebeğin her bulduğu şeyi ağzına götüreceğini unutmayın.

  Banyo ve mutfakta temizlik malzemelerini yukarıdaki dolaplarda, kilit altında tutun.
  alıntı
8 aylık bebeğime neler yedirebilirim,  8 aylık bebeğime ne yedirebilirim,  8 aylik bebege neler yedirebilirim,  bebeğim 8 aylık ne yedirebilirim,  8 aylık bebeğimle hangi oyunları oynamalıyım,  bebegim 8 aylik neler yedirebilirim,  8 aylık bebeğime ne yedirmeliyim