Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Kuşluk Vakti Namazı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Kuşluk Vakti Namazı

  Reklam
  Hocam iyi günler

  benim sorum kayın validem sabah namazlarını kuşluk vakitlerine bırakıyor bunun yanlış olduğunu düşünüyorum bu konu hakkında bilgi sahibi olmak istiyorum. karım namaza başlamak istiyor fakat annesinden sabah namazı kuşluktada kılınabilir diye öğrenmiş bunu araştırıp ona ve kayınvalideme tatmin edici bir açıklama yapmak istiyorum şimdiden teşekkür ediyorum. cevabınızı
  adresine yollarsanız çok sevinirim şimdiden allah razı olsun
  iyi günler.


  Paylaş
  Kuşluk Vakti Namazı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sabah namazı ne zaman kılınır?
  İki rek'at önce kılınan sünnet ve iki rek'at farz olmak üzere dört rek'attan meydana gelen sabah namazının vakti, ikinci fecrin doğmasından, güneş doğana kadar olan vakittir.

  Sabah vaktine yaklaştıkça gökyüzünde her zaman görülmemekle beraber iki tarafı karanlık ortası aydınlık bir olay meydana gelir. Bir süre sonra bu aydınlık kaybolur ve yerini yine karanlık alır. Bu geçici aydınlığa yalancı tan, fecr-i kazib veya geçici tan olayı denir.
  Bu olaydan bir müddet sonra doğu tarafından yayılan bir aydınlık başlar. Buna da hakiki tan, fecri sadık adı verilir. İşte sabah namazının vakti gerçek tan ile başlar, güneş doğana kadar devam eder, güneşin doğması ile biter. Sabah namazının vakti konusunda sevgili Peygamberimiz (sav): "Sabah namazını tan ışığı yayılmaya başladığı zaman kılınız. Çünkü bu vakitte kılmakta daha çok sevap vardır" buyurmuşlardır. Bir başka hadîsi şerifte de "İlk vaktinde kılınan namazda Allah'ın rızası, vaktin sonunda kılananda Allah'ın afvı vardır" buyrulmuştur.

  Şafiîler sabah namazını daha gerçek tan başlar başlamaz, ortalık aydınlanmadan kılarlar. Hanefîler ise ortalığın biraz aydınlanmasını beklerler. Yurdumuzun coğrafi konumuna göre takvimlerde yazılı olan imsak vaktinden ortalama 20-30 dakika sonra Şafiî vakti nazara alınarak sabah namazı kılınabilir (Hadîse göre imsak vaktinin başlangıcı sabah namazı vaktinin de girişidir. Burada geçen 20-30 dakika ihtiyat için olmalıdır).

  Yatsı vaktinin teşekkül etmediği kuzey enlemlerdeki ülkelerde bu vaktin girmediği aylarda hakiki gece yarısından149 35 dakika sonra sabah namazı kılınabilir.

  Hayrettin Karaman
kuşluk vakti namazı