Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Evleneceğimiz eş değişir mi? yoksa kaderimize yazılan eşle mi evlenir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Evleneceğimiz eş değişir mi? yoksa kaderimize yazılan eşle mi evlenir

  Reklam
  evleneceğimiz eş değişir mi? yoksa kaderimize yazılan eşle mi evlenir herkes


  Paylaş
  Evleneceğimiz eş değişir mi? yoksa kaderimize yazılan eşle mi evlenir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam

 3. 3
  Bu sorunuzun cevabı "kader" nedir sorusunun cevabıyla eş değerdedir.Bir kere "kadere iman" konusu bir müslümanın iman binasını oluşturan temel yapı taşlarındandır.Zira hepimizin bildiği gibi "kadere iman" imanın 6 şartından biridir.Peki iman etmiş olmak için tam manasıyla kavrayıp sindirmiş olmamız gereken "kader" nedir?

  Mustafa İslamoğlu kader konusunda fikirlerini şöyle beyan eder;

  "İnsanın değişmeyen tek kaderidir seçme(tahyir) hakkı .Aklı ve hür iradesiyle hayrı ve şerri de kendisi seçer.Bu manada insana verilen emaneti irade ile tefsir edenler isabetli bir yorum yapmış olurlar.

  İrade insanı insan yapan şeydir.Taşın iradesizliği nasıl ki onun kaderinin statikliğinin(durağanlığının) nedeniyse insanın iradeliliği de onun kaderinin dinamikliğinin nedenidir.

  İtaat de meleklerin kaderidir.Melekler şuurlu varlıklar olmakla birlikte mürid ve mutehayyir(iradeli ve seçebilen)varlıklar değildirler.Muti varlıklardırlar.Yalnızca emirlere itaatle yükümlüdürler.
  Fakat insanın kaderi itaat değildir.Eğer itaat olsaydı insan kaderinden kaçamaz,istese de istemese de yerler ve gökler gibi itaat etmek zorunda kalırdı.


  Ne ki o herkesin de bildiği gibi Allah’a itaat da isyan da edebilmektedir.Yani hem itaat hem de isyan insanın kaderi olmaktadır.Tabi bunu bu şekilde tanımlamak yanlış olacağı için doğrusunu söylüyor ve diyoruz ki insanın kaderi kendisine verilen iradesiyle seçme hürriyetidir.

  Özetle seçme hürriyeti Allah’ın insan için çizdiği kaderdir.
  İnsanı mahlukatın en şereflisi eden şeyin kaderdeki ayrıcalığı olduğunu söylemekte bir beis olmasa gerek.Çünkü tüm yaratıkların kaderi alternatifsiz Allah’a boyun eğmek iken yalnız insan irade ile ödüllendirilmiştir.İnsanı mahlukat içerisinden çıkarıp Allah’a halife eden işte bu iradedir."


  ...

  Kişi kaderinde yaşayacağı şeyler yazılı olduğu için o kaderi yaşamaz.Allah'ın olacakları yazmış olması,kulunun yaşadığı bu hayatta neler yapacağını önceden bilebilme basiretine sahip olmasından kaynaklıdır.

  Konu ile ilgili "cüz'i irade" - "külli irade" ve "duanın kadere etkisi" gibi kavramları araştırmanızı tavsiye ederim.

  Hayırlı eş konusunda Kuran-ı Kerim'de ve Efendimizin hadislerinde bolca ifadeler bulunmakta.Allah biz kullarına, işlerinde hayır olsun diye nasıl davranmamız ve nasıl karar vermemiz konusunda ipuçları vermiş...İnşallah hayırlı bir eş tercihi yaparsınız.. Hayırlı günler...


evleneceğin kişi değişirmi,  kaderindeki eş,  kaderdeki eş değişir mi,  evleneceğimiz kişi değişir mi,  kaderdeki eş,  evleneceğin kişi kaderinde yazılımıdır,  Evleneceğin insan değişir mi