Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Evvabin namazı kaç rekat hangi süreler okunur kaçıncı rekatta selam verilir Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Evvabin namazı kaç rekat hangi süreler okunur kaçıncı rekatta selam verilir

  Reklam
  hanifi meshebdenim ben daha önce 2 rekat kılıyordm.şimdi ise tam olarak kaç rekat,hanği süreleri okuyacağımı ve kaç rekatta selam vereceğimi tam anlayamadım.lütfen daha açıklayıcı olarak anlatırmsınız.teşekürler şimdiden


  Paylaş
  Evvabin namazı kaç rekat hangi süreler okunur kaçıncı rekatta selam verilir Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Evvabin namazının kılınışı
  Akşam namazından sonra kılınan sünnet-müstehap olan altı rekatlık namaz. Evvabin kelimesi "evvab" kelimesinin çoğuludur. Evvab, işlediği bir günahtan hemen tevbe ve istiğfar eden demektir. Tevbe ve istiğfar edenlerin namazı demek olan "evvabin namazı" bir çok hadiste çok sevaplı olduğu bildirilip teşvik edilen, altı rekatlık nafile namaz olup, akşam namazından sonra kılınır.


  Bu konuda, Ebu Hureyre (ra)den nakledilen bir hadiste, Peygamberimiz (sav) şöyle buyurmuştur: "Kim akşam namazından sonra aralarında kötü bir şey konuşaksızın altı rekat namaz kılarsa, (kıldığı bu altı rekatlık namaz) onun için on iki senelik ibadete denk kılınır."
  (Tirmizi-Salat, 431)

  Ayrıca Peygamberimiz (sav)in, akşam namazından sonra altı rekat nafile namaz kıldığı ve "Her kim akşam namazından sonra altı rekat nafile namaz kılarsa, denizlerin köpükleri kadar olsa bile günahları affedilir." dediği nakledilmektedir.
  (Heysemi, Mecmeuz Zevaid, II, 230; Şevkani, III, 64. Her iki kaynakta Taberaniden nakleder.)


  Konuyla ilgili hadis kitaplarında yer alan rivayetlerde bazılarında, Peygamberimiz (sav) in akşam namazından sonra dört rekat kıldığı ve kılmayı teşvik ettiği de yer almaktadır. (Heysemi, Mecmeuz Zevaid, II, 230; Şevkani, III, 64. Her iki kaynakta Taberaniden nakleder.)
  Hanefilerden, evvabin namazı, (akşam namazından sonraki namaz), akşam namazının iki rekat müekked sünnetiyle birlikte altı rekat olduğunu söyleyenler, bu rivayeti esas almaktadırlar. Mezhebde tercihe şayan görüşe göre, bu namaz, akşam namazının müekked sünnetinin dışında altı rekatlık bir namaz olup, Hanefi alimleri, bu namazın kaç selamla kılınmasının daha faziletli olacağı konusunda ihtilaf etmişlerdir. Bazıları, altı rekatın tümünün bir selamla kılınmasını daha faziletli görürken, bazısı iki selamla, bazısı da üç selamla kılınmasının daha faziletli olacağını söylemişlerdir. Niyet ettim Allah rızası için evvabin namazını kılmaya şeklinde niyet edilebilir.

  İslam Fıkhı Ansiklopedisi Prof. Dr. Vehbe Zuhayli
evvabin namazı kaç rekatta selam verilir,  evvabin namazında kaç rekatta bir selam verilir,  kuşluk namazı kaç rekatta selam verilir,  kaç rekatta selam verlir,  evvabil namazı kac rekatta selam verilir