Mumine.com ve Misafir Soru - Cevapları Forumundan Hanefi mezhebine göre namazın sadece farzı kılınırmı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1
  Kayıtsız Üye

  Reklam

  Hanefi mezhebine göre namazın sadece farzı kılınırmı

  Reklam
  hanefi mezhebine göre namazın sadece farzı kılınırmı


  Paylaş
  Hanefi mezhebine göre namazın sadece farzı kılınırmı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Sünnet, Hz. Peygamber'in devamlı olarak yaptığı (muvâzebe) ve bir mazeret olmaksızın terketmediği şeydir. Namazda sübhâneke okumak, eûzü çekmek bu mânada sünnettir. Sünnetin yapılmasına sevap olmakla birlikte terkedilmesine ceza (ikab) yoktur, sadece kınama ve sitem (itâb) vardır.

  Namazın sünnetleri, namazın vâciplerini tamamlar, onlardaki kusurları telâfiye ve fazla sevaba vesile olur. Sünnetlere riayet etmek ve devam etmek Peygamber'i sevmenin bir nişanesi sayılır. Bununla birlikte sünnetin terkedilmesi, ne farzın terkedilmesi gibi namazın bozulmasını ve yeniden kılınmasını, ne vâcibin kasten terkedilmesi gibi tahrîmen mekruhluğu ne de vâcibin sehven terkedilmesi gibi sehiv secdesi yapmayı gerektirir. Fakat sünnetlerin kasten terkedilmesi "isâet" (yanlış ve kötü davranış) olur. İsâet, Hanefîler'in tanımlamasına göre tenzîhen mekruhun üstünde, tahrîmen mekruhun altında yer alır.


  Edep (çoğulu âdâb), Hz. Peygamber'in devamlı olmaksızın zaman zaman yaptığı şeylerdir. Rükû ve secdede üçten fazla tesbih yapmak gibi. Mendup anlamına da gelir. Bunları terketmek, her ne kadar isâet sayılmaz ve kınamayı gerektirmez ise de bunlara riayet edilmesi daha faziletlidir (efdal). Esasen namazın âdâbı, yüce yaratıcının huzurunda durulduğunun farkında olunarak, zâhiren mütevazi bir halde bulunmaktır.

  diyanet.gov.tr
namazın sadece farzı kılınırmı,  hanefi mezhebine göre namazın sadece farzı kılınırmı,  hanefi mezhebinde sadece farz kılınır mı,  namazin sadece farzi kilinirmi,  hanefi mezhebi sadece farz kılabilir mi,  hanefiler sadece farz kılabilir mi,  namazın sadece farzını kılan mezhep