Özel Gün ve Gecelerimiz ve Miraç Kandili Forumundan Mirac hangi atmosferde gerçekleşti? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Mirac hangi atmosferde gerçekleşti?

  Reklam
  Mirac Hangi Atmosferde Gerçekleşti ?


  Mirac hadisesi, bir dizi sıkıntılı ve üzücü hadiseden sonra meydana gelmiştir Efendimiz’in mübarek eşleri Hazreti Hatice validemiz vefat etmiş, daha sonra da amcası Ebu Talib’in ölümüyle daha da yıkılmıştır

  O seneye Hüzün Senesi denmiştir Efendimiz’in günlerce dışarı çıkmadığı olmuştur Dışarı çıktığında ise Kureyş müşriklerinin, Ebu Talib’ten dolayı yapmaya çekindikleri davranışlarla karşı karşıya kalıyordu İşte onlardan birkaçı:

  Hz Peygamber (s.a.v), başı toz toprağa bulanmış halde evine geldi Müşrikler başına toprak saçmışlardı Kızlarından biri, başındaki, toprağı temizlerken ağlamaya başladı Bunun üzerine, şöyle buyurdu: “Kızım, ağlama! Muhakkak ki, ALLAH, babanı koruyacak ve savunacaktır”

  Hz Peygamber (sas), bir yanında Hz Ebubekir (ra), diğer yanında Hz Osman (ra) olduğu halde Kabe’yi tavaf ediyordu Müşriklerin bazıları da Kabe’nin hizasına oturmuşlardı Efendimiz’e sataştılar Ebu Cehil, yerinden sıçrayarak HzPeygamberin (sas) yakasını tuttu Diğerleri de harekete geçtiler Kısa bir itiş-kakıştan sonra müşrikler dağıldılar HzPeygamber (sas): “VALLAHi, ALLAH’ın (cc) acil azabını hak edinceye kadar, siz bu işten vazgeçmeyeceksiniz! Sizler, Peygamberiniz için ne kötü bir kavimsiniz!” buyurdu ve evine döndü HzEbubekir (ra) ve HzOsman (ra) da kendisini eve kadar takip ettiler HzPeygamber (sas), kapısının önünde durarak onlara yönelip:

  - Sevininiz! Hiç şüphesiz, Yüce ALLAH, dinini açıklayacak ve üstün kılacak Peygamberine de yardım edecek Şu gördüğünüz kimselerin de sizin ellerinizle, tez zamanda canlarını alacak! HzOsman (ra) şöyle diyor:

  - VALLAHi ben, yüce ALLAH’ın (cc), bizim ellerimizle, onların canlarını aldığını gördüm

  Ukbe, Peygamber’e düşmanlıkta müşriklerin en ileri gidenlerindendi Hz Peygamber (sas) Kabe’nin yanında namaz kıldığı sırada, Ukbe yanına geldi Omuz atkısını toplayarak, boynunu sıkmaya ve boğmaya başladı Sonunda Peygamber dizlerinin üzerine düştü Çevredekiler, öldüğünü sanarak bağrışmaya başladılar Hz Ebubekir (ra) yetişerek Ukbe’yi Peygamberin üzerinden çekti ve bağırdı: “Rabbim ALLAH’tır” diyor diye bir adamı öldürecek misiniz!”

  Hz Peygamber (sas), Kabe’nin yanında namaz kılıyordu Yakında oturan müşriklerden birisi bir teklifte bulundu: “İçinizden kim, falanca kişinin evinde kesilmiş bulunan devenin midesi ve bağırsaklarını getirip de bu adamın sırtına atabilir?” Ukbe bin ebi Muayt, ayağa kalktı Pislikleri alıp getirdi Secdeye eğildiği sırada Hz Peygamberin (sas) sırtına bıraktı Hz Peygamber (sas) başını secdeden kaldıramıyor, müşriklerse bu duruma kahkahalarla gülüyorlardı

  Bir çıkış yolu bulmak için Taif’e giden Efendimiz’e orada da müşrikler hakaretlerde bulundular, taşlattılar

  İşte bu ve buna benzer sıkıntılı hadiselerden ve zahiren yapayalnız kalmış durumdayken Mirâc hâdisesi hicretten 1,5 yıl kadar önce meydana gelmiştir HzPeygamber (sas), Kabe’nin Hicr denen yerine gidip ayakta durdu, müşriklere yaşadıklarını anlattı Hiç biri inanmadı HzPeygamber (sas), üzgün bir halde bir tarafa çekilip oturdu Bu sırada Ebu Cehil çıka geldi Söylenenleri duymuştu Onunla alay etmek istiyordu Mescid-i Aksa’yı sordu Efendimiz de en ince ayrıntısına kadar anlattı Çünkü Rabbimiz o anda Aksa ile aradaki perdeleri kaldırıvermişti Müşrikler şaşkınlığa düştüler Bunun üzerine müşriklerden bir kısmı: “Ey Muhammed! Sen bize kervanlarımızdan haber ver O bizim için Mescid-i Aksa’dan daha önemli Sen onlara rastladın mı?” dedi “Evet, vALLAHi filan oğullarına rastladım Bir deve kaybetmiş, onu arıyorlardı Onların kafilesi şu anda Tenim yokuşundan iniyor Kafilenin önünde de, siyah renkli erkek bir deve var”

  Kureyşliler, koşarak Tenîm yokuşuna doğru gittiler Verilen haberleri yalan çıkarmak umuduyla beklemeye başladılar Fakat kervan göründüğünde hayal kırıklığına uğrayacaklardı Sordukları tüm sorular cevaplanmış, verilen haberler doğru çıkmıştı Fakat söyledikleri “Bu apaçık bir sihir” demekten ibaret oldu

  “Sıddîkıyet” makamı sahibini buldu

  Müşriklerden bir kısmı HzEbubekir’in (ra) yanına koştular:

  - Ey Ebubekir! Muhammed’in söylediklerinden haberin var mı? Güya bu gece Mescid-i Aksa’ya gitmiş, namaz kılmış ve dönmüş!

  - Siz Onun hakkında yalan söylüyorsunuz

  - Hayır, kendisi şu anda Mescid’de halka bunları söylüyor

  - VALLAHi O bunu söylediyse muhakkak doğrudur

  - Sen onu doğruluyor ve kendisinin bir gecede Mescid-i Aksa’ya gidip döndüğüne inanıyor musun?

  - Evet, bunda şaşacak ne var? Gecenin, gündüzün herhangi bir saatinde kendisine semadan haber geldiğini bana haber veriyor, ben onu da tasdik ediyorum

  Bunları söyledikten sonra, doğruca HzPeygamber’in (sas) yanına gitti: “Ey ALLAH’ın (cc) peygamberi! Sen şu halka, bu gece Beytül Makdis’e gittiğini söyledin mi?

  - Evet!

  - Ey ALLAH’ın (cc) peygamberi! Onu bana tarif et! Çünkü ben oraya gitmiştim” HzPeygamber (sas) tarif etti: “Doğru söylüyorsun! Şehadet ederim ki, Sen ALLAH’ın (cc) peygamberisin!” “Ey Ebubekir! Sen de Sıddîk’sin (doğrunun tasdikçisi, doğrunun şahidi)! O günden sonra Hz Ebubekir (ra), Sıddîk olarak anılmaya başladı  Paylaş
  Mirac hangi atmosferde gerçekleşti? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Elhamdülillah.emeğinize sağlık okurken duylanmamak mümkün değil