Özel Gün ve Gecelerimiz ve Miraç Kandili Forumundan miraç kandilinin özellikleri Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  miraç kandilinin özellikleri

  Reklam
  Miraç Kandilinin Faziletleri


  Miraç Kandili, İslam dininde kutsal sayılan gecelerden biridir. Recep ayının 27. gecesidir. Müslümanlar bu gecede peygamberleri Muhammedin, Mekke´deki Mescid-i Haram´dan, Kudüs´teki Mescid-i Aksa´ya götürüldüğüne, oradan da gökleri aşarak, Cebrailin bile giremediği Sidretül Müntehayı geçerek Allah´ın katına ulaştığına inanırlar. Bu olaya miraç ya da göğe çıkış denir.

  Miraç gecesindeki yolculuğun ruhsal bir deneyim olduğu tezine karşı Schimmel gibi bazı araştırmacılar ayette kulunun ruhuyla değil, kuluyla birlikte seyahat ettiği belirtilmesini sunmuştur. Bazı İslam âlimleri de Burak adlı bineğin kullanılmasını Miraçın tamamen ruhsal bir deneyim olamayacağına kanıt olarak göstermişlerdir.

  Miraçta kendisine sunulan şarap, bal ve süt dolu üç bardaktan süt bardağını tercih ederek sütü içmiştir. Bu sebeple Anadoluda çoğu yerde bu gecede süt içme ve dağıtma geleneği olduğu ifade edilmektedir. Bazı yerlerde tatlı da yapılır ve dağıtırlır. Konyada bu geceye süt gecesi de denilmektedir.

  Beş vakit namaz, bu gecede farz kılınmış, Bakara suresinin iman esaslarını ve dua cümleleri içeren son 2 ayeti tebliğ edilmiş ve şirk koşmayan herkesin cennete gireceği müjdesi verilmiştir. Bu günde genelde Müslümanlar dua eder, tesbih çeker ve Yasin suresini okurlar. Veya Camilerdeki Programlarda yer alirlar.

  Bu olayın bahsi İslamın kutsal kitabı Kuran-ı Kerimde İsra ve Necm surelerinde geçer. Bir gece, kendisine âyetlerimizden bir kısmını gösterelim diye (Muhammed) kulunu Mescid-i Harâmdan, çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâya götüren Allah noksan sıfatlardan münezzehtir; O, gerçekten işitendir, görendir. (İsra :1)  Paylaş
  miraç kandilinin özellikleri Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Kutsal sayılan günlerden biri olan miraç günü Müslümanlar için manevi değeri büyüktür. Peygamberimizin göğe yükseldiği gün olarak kabul edilir ve ibadet edilerek Allah'a bir adım daha yaklaşma amaçlanır.