Özel Gün ve Gecelerimiz ve Miraç Kandili Forumundan Miraç Kandilinde Neler Yapılmalı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Miraç Kandilinde Neler Yapılmalı

  Reklam
  Miraç kandilinde yapılacak ibadetler neler ?

  Miraç kandili gecesi neler yapılır ?  Feyiz ve bereketin coştuğu mübarek gecelerimizden biri de Miraç Gecesidir. Miraç bir yükseliştir, bütün süfli duygulardan, beşeri hislerden ter temiz bir kulluğa, en yüce mertebeye terakki ediştir. Resulullahın (a.s.m.) şahsında insanlığın önüne açılmış sınırsız bir terakki ufkudur.

  “Âyetlerimizden bir kısmını ona göstermek için kulunu bir gece Mescid-i Haram'dan alıp çevresini mübarek kıldığımız Mescid-i Aksâ'ya seyahat ettiren Allah, her türlü noksandan münezzehtir. Şüphesiz ki O her şeyi hakkıyla işiten, herşeyi hakkıyla görendir.” (İsra Suresi, 1)

  Miraçın ikinci merhalesi de Mescid-i Aksâdan başlayarak semânın bütün tabakalarından geçip tâ İlâhi huzura varmasıdır. Bu safha da Necm Sûresinde şöyle' anlatılır:

  “O ufkun en yukarısında idi. Sonra indi ve yaklaştı. Nihayet kendisine iki yay kadar, hatta daha da yakın oldu. Sonra da vahyolunacak şeyi Allah kuluna vahyetti. O’nun gördüğünü kalbi yalanlamadı. Şimdi O’nun gördüğü hakkında onunla mücadele mi edeceksiniz? And olsun ki onu bir kere daha hakiki suretinde gördü. Sidre-i Müntehâda gördü. Ki, onun yanında Me'vâ Cenneti vardır. O zaman Sidre'yi Allah'ın nuru kaplamıştı. Gözü ne şaştı, ne de başka bir şeye baktı. And olsun ki Rabbinin âyetlerinden en büyüklerini gördü.” (Necm Suresi, 7-18.)  Paylaş
  Miraç Kandilinde Neler Yapılmalı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Böylesine önemli gecelerde mutlaka dua ve ibadet ile meşgul olmak gerekir.Bu gecede yapılacak ibadetler ve gündüzden tutulan oruçların faziletleri çok fazladır.Namazlar kılınır,kaza namazları nafile namazlar ve dua Kuranı Kerim okumak başlıca yapılacaklar arsında yer almaktadır.