Diğer Kategoriler ve Mezhepler Forumundan Maliki Mezhebi'nde kadının örtünmesinin hükmü nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Maliki Mezhebi'nde kadının örtünmesinin hükmü nedir?

  Reklam
  Maliki Mezhebi'nde kadının örtünmesinin hükmü nedir?


  Maliki Mezhebi'ne göre, kadınlar için yabancı bir erkeğin önünde avret yerleri, el ve yüz dışında bütün vücududur. Yabancı bir erkek önünde hür kadının yüz ve avuçlar dışında bütün vücudunu örtmesi farzdır. Eller ile yüz ise avret yeri değillerdir. Durum böyle olmakla beraber, fitne korkusu olursa bu iki uzvun da örtülmesi vaciptir.

  Mahremleri önünde ise kadının avret yerleri, yüz ve etrafı, boyun (baş, eller ve ayaklar) dışında yine bütün vücududur. Etraf, baş, boyun, iki el ile iki ayaktır. Ancak, mahremi olmasına rağmen buna bakmaktan zevk ve şehvet hissetmekten korkulursa, bakmak haram olur.

  Kadınlar yanında, yahut mahremleri yanında bir kadının avret yeri, erkeğin erkeğe nispetle mevcut durumu gibidir. Diz kapağı ile göbeği dışındaki yerlere bakılabilir. Fakat, yabancılara nispetle bir kadının avret olma hükmü, erkeğin kendi mahremi olan kadınlara nispetle var olan hükmü gibidir. Bu da yüzüne ve etrafına bakmanın caiz olmasıdır. (bk. Vehbe Zuhayli, İslam Fıkhı Ans., c.1, s. 462)  Sorularla İslamiyet  Paylaş
  Maliki Mezhebi'nde kadının örtünmesinin hükmü nedir? Mumine Forum