Diğer Kategoriler ve Mezhepler Forumundan Şafii mezhebine göre Cuma namazından sonra öğle namazını da kılmak farz mıdır? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şafii mezhebine göre Cuma namazından sonra öğle namazını da kılmak farz mıdır?

  Reklam
  Şafii mezhebine göre Cuma namazından sonra öğle namazını da kılmak farz mıdır?

  Cuma günü, mü'minlerin bayramı olan şerefli bir gündür. Allah'u Taâla cumayı sadece Hz. Muhammed'in ümmetine has kılmıştır.

  Allah-u Taala Kur'an-ı Kerimde şöyle buyurur:

  "Ey iman edenler cuma günü namaz için çağrıldığınız zaman ahş-ve-rişi bırakarak Allah'in zikrine koşunuz. Bilseniz bu sizin için daha hayır-lıdır. Namaz eda edildiği zaman, Allah'in fazlını dileyerek yeryüzüne da-ğdınız. Allah'ı çokça anınız ki kurtuluşa eresiniz." (Cuma: 62/9-10)

  Cuma namazı Mekke'de farz kılındı. Fakat müslümanların sayısı ve gücü yeterli olmadığı için Medine'ye hicret edildikten sonra kılınmaya başlandı.

  Günümüzde cuma namazı kılacak müslümanların bir yerde toplanması -özellikle şehir gibi yerlerde- mümkün olmadığından bir kaç camide cu-ma namazı kılınmaktadır. Bu nedenle hangi camide cuma tekbirinin önce getirildiği bilinmediği için cuma namazından hemen sonra hepsinin öğlen namazlarını kılmaları gerekir.

  Fakat' sadece ihtiyaç için muhtelif yerlerde kılınmış olsaydı, hepsinin cumaları sahih olurdu. Tekbirlerinin bir birinden evvel veya sonra olması bir şey değiştirmezdi, o zaman ihtiyaten öğlen namazlarını eda etmek sünnet olurdu. Ama günümüzde ihtiyaç değil de adete binaen bu farz eda edilmeye çalışılırken, bazı camilerde boş yer kalıyor, bazılarında ise hiç yer kalmıyor. Onun için Şafii mezhebine bağlı mü'min kardeşlerimizin bu gibi durumlarda cuma namazları sahih olmadığı için öğlen namazları-nı eda etmeleri gerekmektedir.


  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Şafii mezhebine göre Cuma namazından sonra öğle namazını da kılmak farz mıdır? Mumine Forum

şafi mezhebinde cuma namazı,  şafilerde cuma namazı,  şahfi mesebi,  şafii mezhebinde cuma namazı,  şafii mezhebi cuma namazı,  şafii mezhebine göre cuma namazından sonra öğle namazı kılınır mı,  şafilerde cuma namazı kaç rekat