Diğer Kategoriler ve Mezhepler Forumundan Şafi mezhebine göre namaza başlarken, rükuya giderken ve secdeye varırken elleri kald Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Şafi mezhebine göre namaza başlarken, rükuya giderken ve secdeye varırken elleri kald

  Reklam
  Şafi mezhebine göre namaza başlarken, rükuya giderken ve secdeye varırken elleri kaldırmanın hükmü nedir?


  Tahrim tekbiri alırken, rükû'ya giderken ve rükû'dan kalkarken el-lerin kaldırılması sünnettir.
  Bu sünneti yerine getirmenin keyfiyeti şöyledir: Ellerin ayaları kible'ye doğru açılıp parmaklar yayılmalıdır. Baş parmaklar kulak memeleri hizasında olup ellerin ayaları açık olmalıdır. (Bu esnada avuç içlerinin de kıbleye yönelik olması müstehaptır)

  İbn Ömer şöyle rivayet ediyor: 'Hz. Peygamber namaza durduğu zaman ellerini omuzları hizasına kadar kaldırır, sonra tekbir alırdı. Rükû'a gitmek istediği zaman da, rükû'dan kalktığı zaman da böyle yapardı. Fakat secdeye gittiğinde ve secdeden kalktığında böyle yapmazdı' (Büyük Şafii Fıkhı, Dr. Mustafa el-Hin, Dr. Mustafa el-Buğa, Ali eş-Şerbeci, Çeviren: Ali Arslan)

  Namazın hey'at sünnetlerindendir. Terk edildiğinde sehiv secdesi gerekmez namaz geçerli olur. Ama sünnet terk edilmiş olur.


  Sorularla İslamiyet Editör


  Paylaş
  Şafi mezhebine göre namaza başlarken, rükuya giderken ve secdeye varırken elleri kald Mumine Forum

şafiler neden ellerini kaldırır,  rükuya giderken ne söylenir,  şafilerde ara tekbir,  şafilerde rükuda ne söylenir,  şafi,  rükuda ne soylenir safi mezhebi,  şafii mezhebine göre rükuda ne söylenir