İslam Dini ve İman Bölümü ve Meleklere İman Forumundan Meleklerde cüz’i irade var mıdır? Varsa, insanın cüz’i iradesinden farkı nedir? Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Meleklerde cüz’i irade var mıdır? Varsa, insanın cüz’i iradesinden farkı nedir?

  Reklam
  Cüz-i irade meleklerde de var, ama insandakinden çok farklı. Cebrail (a.s.) kendisine verilen bir ilâhî emrin gereğini cüz-i iradesiyle yerine getirir. İlâhî bir emri başka meleklere yine iradesiyle tebliğ eder. Şu farkla ki, onda emrin zıddına hareket etme iradesi yoktur ve insan iradesinden bu yönüyle ayrılır.

  Şu da var ki, melekler derecelerine göre bir anda çok yerlerde bulunabilir ve farklı nice işleri birlikte irade edebilirler. Yine de bu iradeleri mutlak değil sınırlıdır; ancak belli hudutlar arasında cevelan edebilirler. Bu faaliyetlerinde Allah'ın küllî iradesinin bir cilvesini sergilerler.

  “Melâike gibi zîşuur olanların, yalnız cüz-i ihtiyarıyla cüzî, icatsız, kesb denilen bir nevi hizmet-i fıtriye ve amelî bir nevi ubudiyetten başka ellerinde yoktur.” (Şualar


  Paylaş
  Meleklerde cüz’i irade var mıdır? Varsa, insanın cüz’i iradesinden farkı nedir? Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  İnsanlara verilen akıl ile doğru ya da yanlışı seçebilme kabiliyeti de verilmiştir seçim hakkı kendilerine verilmiştir meleklerin ise bu özelliği yoktur Allahu tealanın emirleri dışına çıkmazlar.