Kıssalar Dini Hikayeler Öyküler ve Kur'anda Kıssalar/ Kur'an Öyküleri Forumundan Hz. Adem’in Yaratılışı Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hz. Adem’in Yaratılışı

  Reklam
  Hz. Adem’in Yaratılışı
  Şüphesiz, Allah katında İsa'nın durumu, Adem'in durumu gibidir. Onu topraktan yarattı, sonra ona "ol" demesiyle o da hemen oluverdi. (Al-i İmran Suresi, 59)
  Hz. İbrahim’in Ahlakı, Allah Katındaki Seçkinliği
  İbrahim, ne yahudi idi, ne de hıristiyandı: ancak, O hanif (muvahhid) bir müslümandı, müşriklerden de değildi. (Al-i İmran Suresi, 67)
  Hz. Muhammed ve Kitap Ehli
  Kitap Ehlinden bir grup, sizi şaşırtıp saptırmayı arzuladı; fakat onlar ancak kendi nefislerini şaşırtıp-saptırırlar da şuuruna varmazlar. Ey Kitap Ehli, siz şahid olup dururken, ne diye Allah'ın ayetlerini inkar ediyorsunuz? Ey Kitap Ehli, neden hakkı batıl ile örtüyor ve bildi?iniz halde hakkı gizliyorsunuz? Kitap Ehlinden bir bölümü, dedi ki: "İman edenlere inene gündüzün başlangıcında inanın, bitiminde ise inkar edin. Belki onlar da dönerler." "Ve sizin dininize uyanlardan başkasına inanıp güvenmeyin." De ki: "şüphesiz doğru yol Allah'ın dosdoğru yoludur. Size verilenin bir benzeri birine (İslam peygamberine) veriliyor ya da Rabbinizin katında onlar (müslümanlar) size karşı deliller getiriyorlar, diye mi (bu telaşınız?) De ki: "şüphesiz 'lutuf ve ihsan (fazl)' Allah'ın elindedir, onu dilediğine verir. Allah (rahmeti) geniş olandır, bilendir." O, kime dilerse rahmetini tahsis eder, Allah büyük 'lutuf ve ihsan (fazl)' sahibidir. (Al-i İmran Suresi, 69-74)
  Peygamberlere İtaat Ve Mükafatı
  Allah'a ve elçisine itaat edin, ki merhamet olunasınız. (Al-i İmran Suresi,132)
  Hz. Muhammed Allah'ın Elçisi ve Peygamberlerin Sonuncusudur
  Muhammed, yalnızca bir elçidir. Ondan önce nice elçiler gelip-geçmiştir. Şimdi o ölürse ya da öldürülürse, siz topuklarınız üzerinde gerisin geriye mi döneceksiniz? İki topuğu üzerinde gerisin geri dönen kimse, Allah'a kesinlikle zarar veremez. Allah, şükredenleri pek yakında ödüllendirecektir. (Al-i İmran Suresi, 144)


  Paylaş
  Hz. Adem’in Yaratılışı Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Varlıklar arasında en mükemmel olarak ve en şerefli olarak yaratılmış olan insan tüm mükemmelliklerine rağmen yaratılması Allahu teala için zor değil sadece ol demesi ile oluvermiştir.