Dualar / Yakarışlar ve Kur'anda Dua Örnekleri Forumundan Kuran'da peygamber dualari Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Kuran'da peygamber dualari

  Reklam
  KURAN'DA PEYGAMBER DUALARI

  Kuran'da bahsi geçen peygamberlerin her biri, belli özellikleri ile dikkati çeken kavimlere gönderilmişlerdir. Bu kavimler, daha önce kendilerine gelen elçileri yalanlamış, azgınlaşmış ve aşırılığa gitgide daha fazla yönelmiş topluluklardı. Peygamberlerin görevi ise dini tanımayan veya tanıdığı halde inkara yönelen bu topluluklara hak dini tanıtmak, onları 'a çağırmak ve ahirete yöneltmekti.

  Bu ise son derece zor bir işti. Tek başına bir insan, insanların çoğunun kendisine karşı çıkıp tepki göstereceğini bile bile, o ana kadar hiç duyulmamış veya duyulduğu halde kabul edilmemiş hak dini insanlara tanıtmak üzere görevlendiriliyordu. Üstelik bu görev, sahip olduklarını ve hatta hayatını tehlikeye sokuyordu. İnsanlar, sırf 'a çağırdığı için kendisinden nefret edebilir, hatta kendisini öldürmeye yeltenebilirlerdi. Kendisine eziyet edebilir, inanmış gibi görünüp hainlik yapabilirlerdi. Peygamberin çevresindeki hiç kimse, hatta ailesi bile kendisine inanmayabilirdi. Sorumluluğu ise 'a karşıydı. Bu, mutlaka yerine getirilmesi gereken, kapsamı ve önemi oldukça büyük olan bir sorumluluktu. İnsanların dini öğrenip öğrenmemeleri ve öğrendikleri ile cenneti hak edip etmemeleri peygamberin üzerindeki bir yükümlülük değildi. Onun tek vazifesi dini tebliğ etmekti.

  Bu, dünya üzerinde tanıyıp bildiğimiz hiçbir şeye benzemez. Tek başına bir insanın büyük bir topluluğa karşı bu göreve başlaması, oldukça zorlu bir iştir.

  Ancak elbette durum, dışarıdan bakanlar için böyledir, aslında, herşeyin üzerinde hakim olan 'ın gücüdür. Böyle bir durumda da inkarcıların sayısı ya da gücü önemli bir faktör olmaz. Peygamberlerin her biri bu gerçeği çok iyi bilerek hareket etmişler, üzerlerindeki bu sorumluluğu 'a olan güvenleri ile tam anlamıyla yerine getirmişlerdir. peygamberlerin bu üstün özelliklerini ayetlerinde övmektedir. Kuran'da bildirildiği gibi 'ın yardımı her zaman inananlardan yanadır ve peygamberlerini insanların zulümlerinden korumaktadır. Kuran'da, Peygamberimiz Hz. Muhammed'in hicret sırasında yaşadığı bir tehlikeden söz edilirken bu gerçek şöyle açıklanmıştır:
  Siz O'na (Peygambere) yardım etmezseniz, O'na yardım etmiştir. Hani kafirler ikiden biri olarak O'nu (Mekke'den) çıkarmışlardı; ikisi mağarada olduklarında arkadaşına şöyle diyordu: "Hüzne kapılma, elbette bizimle beraberdir." Böylece O'na 'huzur ve güvenlik duygusunu' indirmişti, O'nu sizin görmediğiniz ordularla desteklemiş, inkar edenlerin de kelimesini (inkar çağrılarını) alçaltmıştı. Oysa 'ın kelimesi, yüce olandır. üstün ve güçlüdür, hüküm ve hikmet sahibidir. (Tevbe Suresi, 40)

  Peygamberler, Kuran'da 'a karşı her şartta korudukları içli yakınlıkları ile örnek gösterilmişlerdir:


  Andolsun sizin için, 'ı ve ahiret gününü umanlar ve 'ı çokca zikredenler için 'ın Resulünde güzel örnekler vardır. (Ahzab Suresi, 21)

  İstekleri katıksızca 'tandır. Kendilerine peygamberlik görevinin verilmesinden itibaren tek çabaları verilen bu görevi yerine getirmek ve kavimlerini 'a çağırmak olmuştur. İstekleri de elbette ki amaçları ile doğru orantılı olmuştur. İçli, katıksız, yakın ve samimi duanın örneklerini işte bu nedenle peygamberlerde oldukça net bir biçimde görebiliriz.  Paylaş
  Kuran'da peygamber dualari Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  selamun aleykum din kardesim,

  paylasmis oldugun bu yazida Allah kelimesi görünmüyor. bosliktan sonra 'a 'tan gibi seyler yaziyor.

  ya ben öyle görüyorum yada gercekden öyle. orasini bilmiyorum. 3. 3
  رَبَّنَا لَا تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ اِذْ هَدَيْتَنَا وَهَبْ لَنَا
  مِنْ لَدُنْكَ رَحْمَةً اِنَّكَ اَنْتَ الْوَهَّابُ


  Arapça Okunuşu: Rabbena la tuziğ kulubena ba'de iz hedeytena veheb lena mil ledunke rahmeh,
  inneke entel vehhâb(Ali İmran Suresi 8Ayet)


  Ey Rabbimiz! Bizlere hidâyet buyurduktan sonra kalplerimizi (haktan) saptırma
  ve kendi cânib-i izzetinden bizlere bir rahmet bağışla Şüphe yok ki vehhâb olan ancak Sen'sin


  Meali: ÖNasuhi Bilmen
 4. 4
  Kayıtsız Üye
  Bu hangi peygamberin duası?peygamberlerin duaları arapça,  kuranda peygamber duaları arapça,  kuranda geçen dualar ve anlamları,  kuranda geçen peygamber duaları,  kuranda ve peygamberimizin duaları ve anlamları ile pano yap,  peygamber duaları arapça,  arapca kuranda geçen peygamber duaları