Dualar / Yakarışlar ve Kur'anda Dua Örnekleri Forumundan Hızır Aleyhisselam Duası Hakkında Kısa Bilgi
 1. 1

  Reklam

  Hızır Aleyhisselam Duası

  Reklam  Bağına girdiğinde Mâşaallah! Kuvvet yalnız ALLAH"ındır deseydin ya!. Eğer benim malımı ve çocuklarımı kendininkilerden daha az görüyorsan, belki Rabbim bana, senin bağından daha iyisini verir. Seninkinin üzerine de gökten bir afet indirir de bağ kupkuru ve yalçın bir toprak hâline geliverir.


  Hızır Aleyhisselam Duası  "Ya Rabbi bana bu süreyi indir bununla amel edeyim dua edeyim" dedi.  Ancak Hızır Aleyhisselam'a şöyle ilham oldu ki "bu süre Alemlere rahmet olarak gönderilecek olan Hz. Muhammed ve ona inanlara ahir zamanda inzal olacaktır. Bunu isteme bu sana verilmeyecektir". Hızır Aleyhisselam, bu duruma çok üzüldü. Günlerce, aylarca yıllarca ağladı yemedi içmedi halvet eyledi, yalvardı yakardı Rabbisine sonra yine ilham oldu ki "eğer dua ederse, Muhammed'ın ümmetinden olabilirsin." Hazreti Hızır Aleyhisselam da çok büyük dua ile dua etti, ismi azam ile dua etti. Rivayet edildiğine göre yaptığı dua şu idi.  (BİSMİLLAH!  MAŞAALLAH LA KUVVETE İLLA BİLLAH,  MAŞAALLAH KÜLLİ NİYMETİN MİNALLAH  MAŞAALLAH ELHAYRÜ KÜLLİHİ BİYEDİLLAHİ  MAŞAALLAH LA YUSRİFÜSUUE İLLALLAH)  'ın ismiyle başlarım, neyi dilerse o olur. Kuvvet ve kudret ancak 'ındır. neyi dilerse o olur. Her nimet 'tandır. neyi dilerse o olur. Hayrın tamamı 'ın kendi kudretindendir. neyi dilerse o olur. Fenalıkları insanlardan defeden ancak ü Teala'dır.
  Hızır Aleyhisselam yaptığı bu duanın neticesi ile kendisine Abı hayat suyunun yeri gösterildi ve bu sudan içince kıyamete kadar ömrü uzatılmış oldu. Böylece Hz. Muhammed Sallallahu Aleyhi ve Sellem'ın ümmetinden olma şerefine nail oldu.  (Alıntıdır!)


  (Kehf Suresi, Ayet 39-40)


  Paylaş
  Hızır Aleyhisselam Duası Mumine Forum

 2. 2
  Reklam
  Hızır aleyhisellam, duası kabul olmayınca çok üzülür ve mülkün Allah'a ait olduğu nimetin sahibi olduğunu hamd ve şükür ile dua ettikten sonra kendisine gösterilen suyu içince kıyamete kadar ömrü uzatılmış oldu.türkçe ayetler,  Abı Hayat Suyundan içtim,  hz.muhammed insanlara rahmet olarak gönderilmesi,  hz hizir as duasi